Kleinheincz Ferenc főosztályvezető-helyettes
Oktatási Minisztérium Kutatás-fejlesztési Helyettes Államtitkárság.
K+F Stratégiai Főosztály
1052 Budapest, Szervita tér 8.
Tel.: 318-4508, fax: 318-4524
Email: ferenc.kleinheincz@om.gov.hu

Az innováció és a kis- és középvállalkozás fejlesztés az EU Keretprogramjában

Európa versenyképességének, a fenntartható növekedésnek, a társadalmi fejlődésnek és a munkahelyteremtésnek kulcseleme az innováció ösztönzése. A tudás-intenzív gazdaság kibontakozása során Európa gazdasági teljesítményében az új gazdasági tevékenységek és technológiák bevezetésének és elterjesztésének fontossága a kis- és középvállalatokat az innovációpolitika középponti területévé teszi. E két stratégiai terület összekapcsolásaképpen az Európai Unió 5. Kutatási, Technológiafejlesztési és Demonstrációs Keretprogramján belül "Az innováció ösztönzése és a kis- és középvállalkozások részvételének bátorítása" megnevezésű horizontális program (a továbbiakban: Innovációs és KKV-program) széleskörűen foglalkozik az innovációpolitika kulcskérdéseivel, a kis- és középvállalatok innovativitásának növelését szolgáló eszközökkel.

Az Innovációs és KKV-program az európai szintű, nemzetközi kutatás-fejlesztési együttműködést elősegítő Keretprogramon belül az alábbi három fő funkciót valósítja meg:

Az alábbiakban röviden ismertetjük az egyes funkciókon belüli elemeket, megadva azokat az internetes honlap címeket is, ahol további érdeklődés esetén bővebb információk érhetők el. Az Innovációs és KKV-program átfogó információi - beleértve a legújabb pályázati felhívásokat is - megtalálhatóak a www.cordis.lu/innovation-smes/ honlapon.

Az Innovációs és KKV-program, mint szolgáltató

Specifikus KKV pályázatok

A specifikus KKV pályázatok (Tájékozódási Támogatás és CRAFT) azt a célt szolgálják, hogy elősegítsék a kis- és középvállalatok részvételét a Keretprogram kutatás-fejlesztési együttműködési pályázataiban, szervesen illeszkedve a négy tematikus programhoz. A kooperatív kutatási projektek, vagy rövid néven CRAFT-projektek keretében a nemzetközi összetételű, legalább három KKV-ból álló konzorciumok pénzügyi támogatást kaphatnak, hogy közösen oldják meg termék-, vagy technológiafejlesztést szolgáló innovációs feladataikat. A még futó pályázatokról információk találhatóak a www.cordis.lu/sme honlapon, vagy magyar összefoglaló a www.om.hu címen.

A pályázati rendszer igen sikeres, 1999. elejétől a 2001. januári pályázat értékelésig az eredményeket az alábbi számok is jellemzik,- külön kiemelve a magyar részvételt:

Tájékozódási Támogatás CRAFT
Beadott Elfogadott Beadott Elfogadott
Pályázati projektek száma

2134

922

833

322

Összes részvevők száma

4532

1968

4382

1730

ebből:

  • EU

4068

1804

4038

1617

  • Társult ország

439

160

308

99

  • Magyarország

49

14

31

14

A pályázatot kiegészíti egy külön ösztönző akció (az ún. gazdasági és technológiai intelligencia, röviden ETI), amelynek keretében a résztvevő vállalkozásfejlesztési és tanácsadó szervezetek nemzetközi hálózat létrehozásával segítik, hogy a kis- és középvállalatok sikeresen működjenek együtt a Keretprogram pályázataiban. A megkötött ETI szerződések számszerű adatai kivonatosan az alábbiak:

Országok, országcsoportok

Részvevők száma

EU tagországok

392

Társult tagországok

96
- ebből Magyarország

11

Összesen:

488

Szellemi tulajdonjogok

Az Innovációs és KKV-program egy külön segélyvonalat (IPR-Helpdesk) működtet, amelyen keresztül az érdeklődők ingyenesen tájékozódhatnak a Keretprogram szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos kérdéseiről. Az információk a www.cordis.lu/ipr-helpdesk címen érhetők el.

Az innováció finanszírozása

Az Innovációs és KKV program két külön szolgáltatáson keresztül ad tájékoztatást az innováció finanszírozásának eszközeiről. Ezek:

Nemzeti szintű szolgáltatások

Az innovációs és KKV programon belül három, az EU-tagországokban, illetve a társult országokban nemzeti szinten működtetett, az innovációs információk terjesztését szolgáló hálózat létesült, részben a Keretprogram eszközeiből, részben az egyes országok saját pénzeszközeiből finanszírozva. E hálózatok az alábbiak:

Publikációs tevékenység

Az Európai Unió kutatás-fejlesztési programjaival és a Keretprogrammal kapcsolatos alapvető információkat terjesztő CORDIS-szolgáltatás is az Innovációs és KKV-program része. A szolgáltatás www.cordis.lu honlapjáról az Európai Unió valamennyi kutatás-fejlesztési információja elérhető.

Ezen túlmenően további, alapvető, ingyenes publikációk az alábbiak:

Az Innovációs és KKV-program, mint gyűjtőhely

Innovációpolitika

Az európai innovációpolitikában követett gyakorlat és az elért eredmények gyűjteményét tekinthetjük meg a www.cordis.lu/innovation-smes/src/policy.htm szolgáltatás felkeresésével. A hely alatt a http://trendchart.cordis.lu/ honlapon a Keretprogram országaiban - így Magyarországon is - zajló innovációs aktivitásokról, tudományos- és technológiapolitikai dokumentumokról, pályázatokról, kontakt-személyekről tájékozódhatunk.

Új vállalatalapítási pályázat

A technológia-intenzív vállalatok alapítása, fejlődésük elősegítése az európai tagországok és az EU-szintű tudomány- és technológiapolitika középponti kérdése. Az Európai Bizottság a Keretprogram eszközeiből 1999-ben mintaakciókat indított, hogy az induló innovatív vállalakozások sikeres támogatási mechanizmusait azonosítsa, elemezze és előkészítse a jó gyakorlat elterjesztését. Az első forduló tapasztalatait Paxis (The Pilot Action of Excellence on Innovative Start-ups, vagyis: Az innovatív vállalatalapítás kiválóságainak mintaakciója) fantázianéven foglalták össze. Ennek honlapja megtalálható a www.cordis.lu/paxis címen. Jelenleg is fut “Az innovatív vállalatalapítás és fejlesztés elősegítésének mechanizmusai" pályázat 2. fordulója, amelynek pályázati felhívása elérhető a www.cordis.lu/innovation-smes/calls/200101.htm honlapon, magyar ismertetője pedig a www.om.hu honlapon.

Finanszírozási kérdések

Az innováció finanszírozásának legjobb gyakorlatait mutatja be a www.cordis.lu/finance/home.html szolgáltatás, ahol egyben az innovációs projektek számára rendelkezésre álló finanszírozási források is megtalálhatóak..

Az Innovációs és KKV-program, mint az új innovációs gyakorlatok tesztelésének helye

Innovációs projektek pályázata

Az ún. "innovációs projektek" pályázata keretében - amiből már két forduló lezajlott és még egy forduló nyitott - az Európai Bizottság a technológiai transzfer új megközelítésével olyan sémák kifejlesztését és bemutatását várja, amelyek elősegítik az új technológiák műszaki, gazdasági, szervezeti és társadalmi szempontjainak integrációját: Fontos feltétel, hogy a pályázatok keretében csak olyan kutatás-fejlesztési eredmények nemzetközi diffúzióját szolgáló projekt adható be, ahol a kutatás-fejlesztési munkát nem az EU Keretprogramja keretében végezték el. (A Keretprogram kutatási eredményeinek elterjesztésére ugyanis az ún. demonstrációs programok szolgálnak. E pályázatban pl. egy nemzeti K+F program eredményének nemzetközi elterjesztését szolgálhatja a projekt.) A pályázatban finanszírozott projektek az innováció gazdasági, társadalmi és szervezési aspektusait illusztrálják, a legjobb gyakorlatra is példákat kínálva. Információk a www.cordis.lu/innovation-smes/src/projects.htm honlapon találhatók. Az innovációs projektek pályázatának 3. fordulóját várhatóan 2001. december közepén hirdetik meg.

Regionális innovációs stratégiai pályázat

A Keretprogram regionális pályázatai az európai régiók gazdaságfejlesztési terveiben az innovációs elemek megjelenését ösztönzik, ezáltal előkészítik a strukturális alapok (különösen az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az ERDF és az Európai Szociális Alap, az ESF) innovációs célú felhasználását.

A Keretprogram lehetőséget kínál, hogy az európai régiók tájékozódjanak a legjobb regionális innovációs gyakorlatok eredményeiről, egymással kapcsolatban kicserélhessék tapasztalataikat. Az európai innovációs régiókat a www.innovating-regions.org honlap mutatja be.

Az 5. Keretprogramban két regionális pályázat kiírására került sor, ezek eredményei - kiemelve a magyar eredményeket is - az alábbiak:

A regionális innovációs stratégiai pályázat jelentőségét az adja, hogy hozzásegíti a magyar régiókat az EU-tagsággal megnyíló strukturális alapok fogadásához az innovációs gazdaságfejlesztési célok megvalósítása érdekében.

További információk

A Keretprogram Innovációs és KKV-programjáról további információk elérhetőek:

Oktatási Minisztérium Kutatás-fejlesztési Helyettes Államtitkárság
K+F Stratégiai Főosztály
Kleinheincz Ferenc főosztályvezető-helyettes
1052 Budapest, Szervita tér 8.
Tel.: 318-4508, fax: 318-4524
Email: ferenc.kleinheincz@om.gov.hu