Murányi István - Szoboszlai Zsolt

 

DÉL-ALFÖLD RÉGIÓ

Regionális identitás-kutatás, területfejlesztési
háttérvizsgálat

 

 

Tartalom

 

DÉL-ALFÖLD RÉGIÓ *

BEVEZETÉS *

I. TÁRSADALMI-DEMOGRÁFIAI JELLEMZŐK *

II. A RÉGIÓ ÉS KISTÉRSÉG FOGALMÁNAK LAKOSSÁGI ÉRTELMEZÉSE *

III. KÖTŐDÉS A LAKÓHELYHEZ, KISTÉRSÉGHEZ, MEGYÉHEZ, RÉGIÓHOZ *

IV. A LOKÁLPATRIÓTIZMUS FOGALMA ÉS JELLEMZŐI *

V. ÉRTÉKEK - RÉGIÓBAN ÉS TELEPÜLÉSEN *

VI. A LAKÓHELY ÉS A RÉGIÓ HELYZETÉT BEFOLYÁSOLÓ TÉNYEZŐK *

VII. FELELŐSÖK ÉS FINANSZÍROZÁS *

VIII. ELVÁRÁSOK - RÉGIÓ ÉS EURÓPAI UNIÓ *

IX. INTERNET, KOMMUNIKÁCIÓ, MARKETING *

X. LAKÓHELY - A VÉLEMÉNYEK KAPCSOLÓDÁSÁNAK TÜKRÉBEN *

FÜGGELÉK *

 

 

A kutatás adatfelvétele a dél-alföldi régió három megyéjében (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád), 1999. október hónapban, N=1.200 fős felnőtt mintán készült. [1] Annak érdekében, hogy a minta minél pontosabban tükrözze a régió felnőtt lakosságának társadalmi összetételét, a valószínűségi mintavétel (Leslie Kish-féle "random walking") kisebb torzulásait a KSH adatok felhasználásával, megfele­lő matematikai módszer­rel, úgynevezett súlyozással korri­gáltuk.

Az adatfeldolgozás során két olyan szempontot vettünk figyelembe, amely megkönnyíti az eredmények értelmezését.

1. A kutatás mintavétele a három megye felnőtt lakosságát külön-külön reprezentáló alminták képzésére irányult, ezért a megyék közötti hasonlóságok és eltérések jellemzésére kiemelt figyelmet fordítottunk. Ha kereszttáblák segítségével valamilyen alacsony mérési szintű változó (nominális, ordinális) megyei mintákon belüli megoszlását vizsgáltuk, minden esetben a chí-négyzet próbát alkalmaztuk. Az elfogadott társadalomtudományi gyakorlatnak megfelelően, a két változó függetlenségének elemzésénél a *p Ł 0,05, illetve a * *p Ł 0,001 szignifikancia szinteket vettük figyelembe, a táblázatokban vagy a kérdések mellett a *, illetve ** jelölést alkalmaztuk.

2. Abban az esetben, amikor a kategoriális mérési szintű megye változó és intervallum mérési szintű változók kapcsolatát elemeztük, szórásanalízist (ANOVA) használtunk. A megyék közötti eltérések szignifikanciájának jelölésénél az F próba szintjeit vettük figyelembe. A chí-négyzet próba jelöléseihez hasonlóan: *p Ł 0,05, illetve a * *p Ł 0,001 alapján ebben az esetben is a *, illetve ** jelölést alkalmaztuk.

Mivel a kutatás kérdőívében meglehetősen sok változó szerepelt, ezért a feldolgozás során több olyan statisztikai analízist és változó összevonást használtunk, amelyek megkönnyítik az adatok értelmezését.

A felhasznált eljárások a következők voltak.

ˇFőkomponens-analízis: az eljárás arra alkalmas, hogy több változóból "kiszűrje" azok közös komponensét. A látszólag független állításról alkotott véleményekből az eljárás során kirajzolódik egy olyan attitűd jellegű kognitív beállítódás, amelyről a válaszadó tudatosan esetleg nem is tud választ adni, de amely ott van minden egyes válasza mögött. A "közös részt" tartalma alapján nevezhetjük el. Az analízis során minden válaszoló kap egy súlyszámot (úgynevezett faktor-score-t), amely alapján a kérdezettek csoportjai is jellemezhetők. A feldolgozás során csak azokat a score-átlagokat vettük figyelembe, amelyek a vizsgált változó kategóriáira vonatkoztatva 0,1 átlagnál nagyobbak, vagy kisebbek voltak. A főkomponenseken belüli sorrendet a kialakításában résztvevő változók faktorsúlya alapján ismertetjük, feltüntetve a magyarázott varianciát is. (Matematikailag röviden így foglalható össze a módszer lényege: egy többdimenziós vektortérben az analízisbe bevont változóknak maximális szórású kombinációját állítjuk elő, egy iterációs algoritmus segítségével).

ˇA klaszteranalízis olyan matematikai módszer, amely képes az elemzésbe bevont változókat homogén csoportokba (clusterekbe) rendezni. A módszer lényege, hogy a válaszolókat egy sokdimenziós matematikai térbe helyezi és valamilyen távolságfüggvény alapján méri a köztük lévő "távolságot". Az általunk használt változat az SPSS programcsomag nem hierarchikus Quick Cluster eljárása volt.

ˇLineáris regresszióanalízis: a célváltozót egy vagy több független változó lineáris függvényeként jellemzi. Az együtthatókat a legkisebb négyzetek módszere alapján határozza meg, amelyek a független és a magyarázó változók parciális együtthatóival arányosak. Az általunk használt stepwise módszer a független változókat egyenként vonja be vagy hagyja el a lineáris összefüggés előállításánál, akkor áll meg, ha a beállított kritérium az illeszkedés jóságára teljesül. (A kritérium minden esetben a p Ł 0,05 szignifikancia szint volt).

Itt jegyezzük meg, hogy a regresszióelemzés alkalmazását az vezérelte, hogy az elsősorban a megyei almintákra vonatkozó leíró elemzésen túl, ok-okozati összefüggésekre is rámutassunk. A regressziós modellekben - legtöbb esetben a főkomponens-analízis segítségével - a kutatás legfontosabb vélemény-típusait szerepeltettük függő változóként és a különböző szocio-kulturális jellemzőket[2] magyarázó változóként. Annak érdekében, hogy jellemezzük a régió három megyéjének hasonlóságát, illetve különbségét, a három megyei almintában minden modellt külön-külön lefuttattunk, s ezek eredményét megvizsgáltuk.

ˇTöbbdimenziós skálázás: adott objektumokra vonatkozóan észlelt hasonlósági, vagy különbözőségi adatokból szisztematikus módon létrehoz olyan reprezentációkat, amelyek ezen objektumok észlelt viszonyát egy megfelelő dimenzió-számú geometriai térben - a lehetséges legjobb közelítő megoldás, optimális konfiguráció alapján - fejezik ki. Az eljárás eredménye egy ponthalmaz, melyben az egyes pontok úgy helyezkednek el, hogy egymás közötti távolságaik megfelelnek azon objektumok tulajdonságai közötti eltéréseknek, amelyekhez a pontok tartoznak. Az illeszkedés egyik mutatója a stressz érték - az eredeti és az ábrázolt különbségek közötti hiba mértéke -, a másik az RSQ, mely azt mutatja, hogy az összes varianciának milyen hányadát tudja magyarázni az adott MDS modell.

ˇSzintén a könnyebb interpretálást segítette elő, hogy többször alkalmaztuk a változók értékeinek 100 fokozatú skálára történő transzformálását. A transzformált változó akkor lenne száz, illetve akkor lenne nulla, ha minden válaszoló egyaránt az eredeti változó maximális, illetve a minimális értékét adta volna. Az ily módon átalakított skálán az ötven pont alatti értékek negatív véleményt (ellenszenvet, elégedetlenséget, gyakoriságot stb.), az ötven pont feletti értékek inkább pozitív véleményt (rokonszenvet, elégedettséget, gyakoriságot) fejeznek ki.

 

 

BEVEZETÉS

 

A hazai társadalomtudományban, különösen az utóbbi néhány évben vált fontos kutatási problémává az identitás problémaköre[3]. A fogalom különböző - leginkább pszichológiai[4] vagy szociológiai[5] - értelmezései közötti eltérés nem számottevő, azonban az eltérő megközelítésű empirikus honi kutatások csak elvétve foglalkoztak a lakókörnyezethez, mint "vonatkoztatási rendszerhez" kapcsolódó identitás vizsgálatával.

Miért? Milyen okai vannak annak, hogy az empirikus vizsgálatok gyakorlatilag kizárólag az identitás átfogó pszichológiai kérdéseivel, illetve a nemzeti identitás sajátosságaival foglalkoztak? A részletes és kimerítő válasz igénye nélkül utalunk arra, hogy a kilencvenes éveket megelőző évtizedekben a hatalmi-politikai elvárásoktól eltérő identitásmodellek nem jelentek (nem jelenhettek) meg nyilvános diskurzusokban és marginalizálásuk sokszor stigmatizálással párosult. Mindezek következménye, hogy a társadalom többsége nem rendelkezett olyan identitásmintákkal, amelyek megfeleltek volna az alapjaiban és folyamatosan változó társadalmi környezet elvárásainak. Az 1947 után uralkodó szocialista ideológia és annak társadalmi gyakorlata képtelen volt feldolgozni a két világháborút követő traumákat. A torz internacionalizmus jegyében a magyarságtudat elhallgatása, a korszakot megelőzően jellemző hagyományos közösségek felbomlása, egyúttal az identitásformák válságát is jelentette. A bizonytalan és torz nemzettudat kialakulásában a társadalmi azonosságtudat forrását jelentő tényleges közösségek és csoportok megszűnése mellett az osztály- (kulák) és nemzeti csoport hovatartozás (fasiszta nemzet) stigmatizálása, az “ál-tudatok” (acél és vas országa) preferálása játszott meghatározó szerepet[6]. Az identitás nemzeti csoport hovatartozás dimenziójára "szűkítő" empirikus társadalomtudományi gyakorlat kialakulásához vélhetően az államszocializmus másik lényeges társadalomlélektani sajátossága is hozzájárult: az egypártrendszer keretei között – szemben a például vallási vagy "deviánsnak" tekintett, elkülönülő lokális kötődésű csoportalakzatokkal – a nemzet politikai vállalás nélkül lehetett vonatkozási keret. Ez a kutatási hagyomány annak ellenére van jelen a kilencvenes években is, hogy a rendszerváltozást követően kialakult a társadalmi szerepek széles skálája közötti választás és az egyéni döntések függvényeként megélhető identitás lehetősége. [7]

A zárójelentésben ismertetett survey kutatás nyilván nem pótolhatja a lokális identitást elemző empirikus vizsgálatokat, azonban - a szerzők reményei szerint - hozzájárulhat, a szűkebb vagy tágabb lakóhelyi térségi identitás későbbi elemzéseihez.

 

 

I. TÁRSADALMI-DEMOGRÁFIAI JELLEMZŐK

 

A dél-alföldi régióban élők több mint egyharmada (38 százalék) születésétől él a lakóhelyén. Ebben nincs különbség a három megyében (Függelék, 1. tábla), azonban a házastársak (élettársak) megyei kötődése viszont szignifikánsan eltér, mivel Csongrád megyét nagyobb arányban jellemzi a nem megyéből származó házastárs/élettárs (27 százalék), mint a másik két megyében (15-19 százalék, 2. tábla).

A régió egészénél megfigyelt arányokhoz viszonyítva, a három megyei almintában sem a nemek, sem a korcsoportok, sem a családi állapotra vonatkozó kategóriák megoszlása nem tér el lényegesen (3-5. tábla). A településtípus alapján képzett csoportok azonban szignifikánsan eltérnek, mivel a megyeszékhelyen élők aránya a csongrádi mintában 46, a másik két megyében csak 32, illetve 35 százalék (6. tábla). Szintén statisztikailag jelentős az iskolázottsági jellemzők almintánkénti eltérése: Bács-Kiskun megyében a leginkább, Békés megyében a legkevésbé kedvezők az iskolázottsági mutatók (7. tábla). Az iskolázottságnak megfelelően a békésiek körében a legalacsonyabb az aktív dolgozók aránya (8. tábla), azonban a valamilyen munkahelyen dolgozók közül ebben a megyében élők körében a legmagasabb azok aránya, akik magán cégnél dolgoznak (54 százalék). Az állami munkahely Csongrád megyében (44 százalék), míg az önkormányzati munkahely Bács-Kiskun megyében a leggyakoribb (16 százalék, 9. tábla).

A három megyében kismértékben, de szignifikánsan eltérő a családokat jellemző gyermekszám. A gyermekes családok körében Békés megyében 70 százalék a kettő vagy több gyermekkel rendelkezők aránya, míg Bács-Kiskun megyében 77, Csongrád megyében 79 százalék (10. tábla). A még tanuló (hallgató) korú gyermekek szüleinek közel kétharmada (64 -64 százalék) úgy véli, hogy a jelenlegi tanulmányok befejezését követően gyermeke anyagi támogatásra szorul, illetve továbbtanul. Kisebb, de jelentős a gyermekek sikeres szakmai elhelyezkedését (42 százalék) vagy a munkanélkülivé válását jósoló szülők aránya. A régióban közel egyharmad (29-36 százalék) azoknak a szülőknek az aránya, akik szerint gyermekének a településen vagy Dél-Alföldön történő letelepedése, európai munkavállalása várható, s csupán 23 százalék tartja valószínűnek, hogy a gyermek elköltözik a régióból. A három megyében élő szülők között szignifikáns eltérések vannak a gyerekek jövőjének lehetséges "szcenárióit" tekintve. A tanulmányok befejezését követő elköltözést (településről, illetve a régióból) és a szülői támogatást Békés megyében tartják legtöbben valószínűnek, ezzel szemben a további tanulás és az elhelyezkedés sikerét leginkább a Csongrád megyei szülők remélik (11. tábla). A dél-alföldi régióban élő, gyermekének továbbtanulásában érdekelt szülők több mint kétharmada (74 százalék) azt szeretné, ha gyermeke a három megye valamelyik főiskoláján, vagy egyetemén tanulna tovább. Vélhetően Szeged felsőoktatási centrum szerepével magyarázható, hogy Csongrád megyében a legmagasabb azoknak a szülőknek az aránya, akik a régió felsőoktatási intézményeit preferálják (79 százalék, 12. tábla).

A régióban élők kétharmada (66 százalék) katolikus, ezen kívül még a reformátusok (13 százalék) és az evangélikusok (12 százalék) aránya számottevő. A felekezeti hovatartozás szignifikánsan eltér a három megyében: a katolikusok elsősorban Bács-Kiskun megyében (81 százalék) és Csongrád megyében (71 százalék) vannak felülreprezentálva, míg a reformátusok aránya kiegyenlített (13-14 százalék), azonban evangélikusok csak Békés megyében (35 százalék) vannak jelen nagyobb számban (13. tábla).

A vallásosság jellemzésére a két változó (1. Vallásos önbesorolás; 2. Templomba, vallási összejövetelre járás gyakorisága) bevonásával elvégzett többváltozós analízis (quick-cluster analízis) eredményére támaszkodunk. Az eljárás során elkülönült, leginkább vallásosnak tekinthető csoportot "egyházhűnek" (a régió lakosságának 27 százaléka), a kevésbé vallásosat "vallásos" csoportnak (44 százalék), míg a kifejezetten vallásellenes csoportot "ateistának" (29 százalék) neveztük el (14. tábla). A dél-alföldi régióban élők egynegyede (25 százalék) intenzíven vallásos ("egyházhű csoport), míg egyharmada (33 százalék) határozottan vallásellenes és gyakorlatilag templomba sem jár ("ateista" csoport). A megyék közötti eltérések szignifikánsak, a Bács-Kiskun megyében élők a leginkább, a Békés megyében élők a legkevésbé vallásosak.

 

1. tábla

A vallásosság alapján elkülönült csoportok megoszlása **
(oszlop-százalékban)

 

Egyházhű

Vallásos

Ateista

Régió

25

43

33

Bács-Kiskun

39

42

19

Békés

10

42

48

Csongrád

21

44

36

 

 

II. A RÉGIÓ ÉS KISTÉRSÉG FOGALMÁNAK LAKOSSÁGI ÉRTELMEZÉSE

 

A kérdezettek közel kétharmada (61 százalék) már hallott a dél-alföldi régióról, s többségük (68 százalék) előtt az is ismert, hogy melyik három megye tartozik a régióhoz. A kistérségekről kevesebben hallottak (41 százalék) és közülük egy vagy több konkrét kistérséget is kevesebben (48 százalék) tudtak megnevezni. A régióra, illetve a kistérségekre vonatkozó ismeretkérdésekre adott válaszok megyénkénti szignifikáns eltérése annyiban következetes, hogy minden esetben a Bács-Kiskun megyében élőket jellemzi a legnagyobb arányú ismerethiány (15-17. tábla).

A három megyében élők a kérdőívben felsorolt kritériumok mindegyikét inkább sorolták a régió fogalmának lényegéhez (60 pont feletti átlagok), azonban két szempontot (a területek földrajzi összetartozása, illetve jó megközelíthetősége) különösen fontosnak tartanak. Mindez arra utal, hogy a lakosság számára a régió inkább földrajzi, mint társadalmi-történeti fogalom.

 

Ön szerint a felsoroltak mennyiben tartoznak a régió lényegéhez? (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben )

2. tábla

 

A területek földrajzi összetartozása*

A területek jó megközelít-
hetősége

Az ott élők közös érdeke**

A területen található cégek közös gazdasági kapcsolatai

Az ott élők hasonló információs-
kommunikációs szokásai, csatornái

Az ott élők közös hagyományai, tradíciói**

Az ott élők társadalmi, szociális hasonlósága*

Régió

79

70

67

65

64

62

60

Bács-Kiskun

81

72

69

66

63

60

60

Békés

76

70

62

63

65

56

56

Csongrád

80

69

70

66

76

63

63

 

Az ugyanezen kritériumokkal mért kistérség fogalom értelmezésében szintén kiemelt szerepe van a földrajzi szempontoknak, azonban - szemben a régió értelmezéssel - a kistérségben élők körében a közös érdek és a tradíciói ugyanolyan súlyú, mivel a kisebb területi integráció inkább tartalmazza az emberi közösség jellegzetességeire (hagyomány, érdek) utaló vonásokat. A megyék közötti szignifikáns eltérések azt mutatják, hogy mindkét fogalom esetében olyan kritériumok megítélése eltérő, amelyek a társas együttélés sajátosságait (szociális-társadalmi hasonlóság, hagyomány, érdek) tartalmazzák. A százfokozatú skálára transzformált átlagok szerint a Csongrád megyében élők leginkább, míg a Békés megyeiek legkevésbé tartják fontosnak a közösségi-társadalmi szempontokat a régió, illetve a kistérség fogalmának értelmezésénél.

 

Ön szerint a felsoroltak mennyiben tartoznak a kistérség lényegéhez? (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben )

3. tábla

 

A területek földrajzi összetartozása

Az ott élők közös érdeke**

Az ott élők közös hagyományai, tradíciói**

A területek jó megközelít-
hetősége

Az ott élők hasonló információs-
kommunikációs szokásai, csatornái

Az ott élők társadalmi, szociális hasonlósága**

A területen található cégek közös gazdasági kapcsolatai

Régió

76

75

73

71

69

67

66

Bács-Kiskun

75

80

76

73

69

66

67

Békés

77

70

67

72

71

64

67

Csongrád

75

77

75

68

67

71

65

 

A főkomponensanalízis azonos logika alapján rendezte két típusba a régió, illetve a kistérség értelmezését. Mindkét esetben a "társadalmi" értelmezési-típus jelentősen nagyobb magyarázott varianciával bír, amelyben a közös hagyományoknak van a legnagyobb, míg a gazdasági kapcsolatoknak van a legkisebb súlya.

 

A régió értelmezése alapján elkülönült típusok

4. tábla

 

  • Társadalmi (45,3)
  • Földrajzi (14,8)
  • Közös hagyományok, tradíció
  • Földrajzi összetartozás
  • Társadalmi, szociális hasonlóság
  • Jó megközelíthetőség
  • Közös érdek
  • Hasonló információs-kommunikációs szokások
  • A cégek közös gazdasági kapcsolatai

 

 A kistérség értelmezése alapján elkülönült típusok

5. tábla

  • Társadalmi (42,4)
  • Földrajzi (16,7)
  • Közös hagyományok, tradíció
  • Földrajzi összetartozás
  • Közös érdek
  • Jó megközelíthetőség
  • Társadalmi-szociális hasonlóság
  • Hasonló információs-kommunikációs szokások
  • A cégek közös gazdasági kapcsolatai

 

A százfokozatú skála átlagoknak megfelelően, a régió, illetve a kistérség fogalmi típusai közül mindkét esetben csak a "társadalmi" értelmezési típus átlagosnál nagyobb elfogadásában, illetve elutasításában van különbség a megyék között: a csongrádiakra az előbbi, míg a Békés megyében élőkre az utóbbi a jellemző.

A megyei almintákon belül külön-külön vizsgált regressziós modellek egyik tanulsága, hogy a régió és a kistérség értelmezések közül mindegyik megyében a "földrajzi" típust jobban magyarázzák a független változók, mint a "társadalmi" fogalmi értelmezést. A másik tanulság, hogy a Bács-Kiskun megyeiek régió és kistérség értelmezésére minden esetben a legnagyobb, a csongrádiakra a legkisebb hatással vannak a magyarázó változók. A szignifikáns független változók közül a lakóhely szerepe egyértelmű: a "földrajzi" régió és kistérség értelmezéssel történő azonosulást mindhárom megyében jobban valószínűsíti, ha valaki községben él.

 

 

III. KÖTŐDÉS A LAKÓHELYHEZ, KISTÉRSÉGHEZ, MEGYÉHEZ, RÉGIÓHOZ

 

A tágabb vagy szűkebb lakóhelyhez kötődés szubjektív és objektív elemei közül 15 lehetséges kapcsolódási indokot vizsgáltunk. A régióhoz ragaszkodás leginkább meghatározó (50 pont feletti átlagértékek) elemei a környezet esztétikája és a lokálpatriótizmus mellett a rokoni és baráti kapcsolatok, legkevésbé a szabadidő eltöltésének kedvező lehetőségei és az anyagi jellegű feltételek (az elköltözés pénzügyi fedezete, telek-és ingatlan árak) hiánya voltak (18. tábla). A megyéhez és a kistérséghez kötődést szintén ugyanezek jellemzik, de az indoklások egyetértési átlagai magasabbak (19-20. tábla). Úgy véljük, hogy a megye és a kistérség közel azonos megítélése azt jelzi, hogy a lakosság nem különíti el a két kategóriát. A konkrét lakóhelyhez, azaz a településhez való viszony egyértelműen mást jelent az emberek számára (21. tábla). Megnőtt az 50 pont feletti indoklások száma, olyan indoklások váltak fontossá, amelyek a mindennapi élettel kapcsolatosak (házasság, munkahely, megélhetés, közlekedés). A legtöbb esetben szignifikáns megyénkénti eltérések érdekes trendeket jeleznek. A régió, megye és a kistérség esetében a legtöbb indoklásnál a Bács-Kiskun megyében élők átlaga a legalacsonyabb, míg a Csongrád megyeiek átlaga a legmagasabb. A településhez kötődés intenzitása viszont a Békés megyeiek körében a legalacsonyabb, elsősorban az egzisztenciális és infrastrukturális feltételekre vonatkozó indoklások esetében (környezet, szellemi kötődés, a település fejlettsége, közlekedési viszonyok, munkalehetőség, megélhetés, gyerekek jövője, szabadidős lehetőségek, ingatlanárak).

A külön-külön elvégzett főkomponensanalízis mind a négy esetben (régió, megye, kistérség, település) azonos logikájú "kötődés-típusokat" eredményezett. Ez azt jelenti, hogy a három megye lakossága azonos tartalmi megközelítéssel viszonyul a lakókörnyezet különböző szintjéhez. A legnagyobb magyarázott varianciával rendelkező infrastrukturális típusokban olyan indoklások együttes preferálása szerepel, amelyek a lakóhelyi környezet minőségi jellemzőire vonatkoznak (közlekedés, fejlettség, esztétikum, szabadidő eltöltésének lehetőségei). Az "infrastrukturális" típusnál jelentősen alacsonyabb, de közel azonos varianciájú másik két főkomponensbe tartozó indoklások logikája mindegyik szintnél egyértelmű: a munkahely és megélhetés mellett ("munkahely" típus) a családi-rokoni és ismerősi szférára vonatkozó kötődések ("család-kapcsolat") alkotnak külön típusokat. A régió, megye és a kistérség esetében a negyedik főkomponensben az elköltözéshez szükséges anyagiak hiányát hangsúlyozó és a lokálpatriótizmust (lakóhely szeretetét) elutasító (negatív faktorsúly) "anti-kötődések" fogalmazódnak meg. A települési szint negyedik főkomponense ugyanezeket az elemeket tartalmazza, de ellenkező előjellel: a lakóhely iránti szeretet és a tágabb-szűkebb emberi kapcsolatok pozitív, míg az elköltözés szándékát feltételező kijelentés negatív súllyal van jelen ("nem elköltöző" típus).

 

A régióhoz kötődés alapján elkülönült típusok

6. tábla

  • Infrastruktúra (43,0)
  • Család-kapcsolat (8,2)
  • Munkahely (7,8)
  • Elköltöző (7,2)
  • Település fejlettsége
  • Emberi kapcsolatok
  • Munkalehetőség, munkahely
  • Elköltözéshez szükséges pénz hiánya
  • Szép környezet
  • Házasság
  • Megélhetés
  • Lakóhely szeretete (-)
  • Jó közlekedés
  • Egészségi állapot
  • Szellemi kötődés
  • Szép környezet (-)
  • Szabadidős lehetőségek
  • Gyerekek jövője
  • Lakóhely szeretete

 

A megyéhez kötődés alapján elkülönült típusok

7. tábla

  • Infrastruktúra (38,9)
  • Munkahely (8,9)
  • Család-kapcsolat (8,2)
  • Elköltöző (7,5)
  • Település fejlettsége
  • Munkalehetőség, munkahely
  • Rokoni kapcsolatok
  • Elköltözéshez szükséges pénz hiánya
  • Szép környezet
  • Megélhetés
  • Házasság
  • Szép környezet (-)
  • Jó közlekedés
  • Szellemi kötődés
  • Gyerekek jövője
  • Lakóhely szeretete (-)
  • Szabadidős lehetőségek
  • Lakóhely szeretete
  • Emberi kapcsolatok
  • Egészségi állapot
  • Egészségi állapot
  • Telek- és ingatlanárak
  • Szabadidős lehetőségek (-)

 

A kistérséghez kötődés alapján elkülönült típusok

8. tábla

  • Infrastruktúra (36,7)
  • Család-kapcsolat (8,7)
  • Munkahely (8,3)
  • Elköltöző (7,9)
  • Szép környezet
  • Rokoni kapcsolatok
  • Munkalehetőség
  • Elköltözéshez szükséges pénz hiánya
  • Település fejlettsége
  • Házasság
  • Megélhetés
  • Telek - és ingatlanárak
  • Kedvező szabadidős lehetőségek
  • Egészségi állapot
  • Szellemi kötődés
  • Jó közlekedés
  • Emberi kapcsolatok
  • Lakóhely szeretete
  • Gyerekek jövője

 

A településhez kötődés alapján elkülönült típusok

9. tábla

  • Infrastruktúra (28,5)
  • Család-kapcsolat (10,0)
  • Munkahely (9,4)
  • Nem elköltöző (8,7)
  • Település fejlettsége
  • Házasság
  • Munkalehetőség
  • Lakóhely szeretete
  • Kedvező szabadidős lehetőségek
  • Gyerekek jövője
  • Megélhetés
  • Elköltözéshez szükséges pénz hiánya (-)
  • Szép környezet
  • Rokoni kapcsolatok
  • Szellemi kötődés
  • Emberi kapcsolatok
  • Jó közlekedés
  • Egészségi állapot
  • Rokoni kapcsolatok

 

A különböző lakóhelyi környezethez kötődés azonos logikájú "kötődés-típusainak" együttes szerveződésének figyelembevétele során, az összesen 16 főkomponens bevonásával másodlagos főkomponens-analízist végeztünk. A közel azonos tartalommal jellemezhető típusok egy főkomponensbe sorolódtak. (Például a régió, a megye, a kistérség és a település szinten egyaránt jellemző "infrastruktúra" típusú kötődések az újabb analízisben ugyanazon főkomponensbe tartoznak.) Az eredmények egyértelműen igazolják, hogy az eltérő lakókörnyezeti szintekhez kötődés azonos logikájú szerveződései nem függetlenek egymástól.

A másodlagos főkomponensek megyei score-átlagai a megyék közötti jelentős eltéréseket mutatják: a csongrádiakat az "infrastruktúra" és a "munkahely" típus az átlagosnál jobban, míg a Békés megyében élőket az átlagosnál kisebb mértékben jellemzi. A tárgyi-gazdasági feltételrendszer átlagosnál kisebb mértékű preferálása mellett más eredmények is alátámasztják, hogy a békés megyeiek inkább érzelmileg ragaszkodnak a tágan értelmezett (település-régió) lakókörnyezetükhöz: a családi-rokoni kötődések ("család-kapcsolat") csak az itt élőket jellemzik a régió átlagától nagyobb mértékben. Mindez párosul az elköltözési szándékot és a lakóhely szeretetét tartalmazó "elköltöző" típus elutasításával (negatív score-átlag). A Csongrád megyében élők kötődése bizonyos értelemben "hideg", mivel csak a megélhetési és infrastrukturális szempontok erős preferálása van jelen, de hozzájuk képest a Bács-Kiskun megyeiek viszonyulása még inkább elgondolkoztató, mert csak az itt élőket jellemzi az "elköltözés" típus átlagosnál erősebb preferálása.

A regressziós modellek azt támasztják alá, hogy a három megye közül a Békés megyeiek esetében mindegyik "kötődés típust" nagymértékben befolyásolják a bevont független változók, míg Bács-Kiskun megyében - a személyes kapcsolati típus kivételével - a magyarázó változók hatása a legkevésbé erős. A függőnek tekintett másodlagos főkomponensek közül a "család-kapcsolat" esetében mindhárom megyében magas a magyarázott variancia-hányad, s nem meglepő, hogy különösen a házas családi állapot és a lakóhelyhez kapcsolódó "hűség", a régió mindegyik megyéjében meghatározza a családi-rokoni kötődések hangsúlyozását. Az elköltözési szándékot ("elköltöző" típus) mindegyik almintában (megyében) szignifikánsan növeli, ha a válaszadó házas, s két megyében (Bács-Kiskun és Csongrád) az életkornak is szerepe van: a fiatal életkor valószínűsíti az elköltözési szándékot. A település, mint lakóhely (szignifikáns) befolyásoló hatása ellentmondásos: a születésüktől fogva a településen élők Csongrád megyében inkább elköltöznének, míg Békés megyében ellentétes trend érvényesül. A közlekedés, fejlettség , más szóval az "infrastrukturális" tényezők, mint kötődési szempontok megítélését csak Békés megyében befolyásolják nagymértékben a szocio-kulturális jellemzők. A három megye közös sajátossága, hogy az "egyházhű" változó mindegyik modellben szignifikáns volt. A látszólag meglepő állítás - a lakókörnyezet infrastrukturális jellemzői annál inkább kötődési szempontok, minél inkább vallásos valaki - magyarázata vélhetően a vallásosság más szocio-kulturális jellemzőkkel való kapcsolatával magyarázható. Mivel az intenzíven vallásos emberek körében felülreprezentáltak az inaktívak és a kevésbé iskolázottak, ezért logikusnak tűnik, hogy a Bács-Kiskun és a Békés megyei modellekben az "infrastruktúra" kötődési típusra az aktív foglalkozási státusz és a felsőfokú végzettség hatása negatív. Mindez arra utal, hogy nem a vallásosság szerint elkülönült csoportok tényleges vallásosságának, hanem a mögöttes jellemzőknek van befolyásoló hatása.

A foglalkoztatottság, mint kötődési szempont ("munkahely" főkomponens) magyarázatában mindhárom megyei modellben szignifikáns a foglalkozási aktivitás hatása: az aktív dolgozói státusz inkább valószínűsíti ennek a kötődési típusnak a preferálását. A lakókörnyezethez kötődésben egyértelműen Békés megyében jelenti a leginkább meghatározó tényezőt a munka világa. Ezt nem csak a magas magyarázott variancia hányad (43,6 százalék), hanem az is jelzi, hogy hét szocio-kulturális változónak is szignifikáns hatása van. (A következő jellemzőkkel leírhatók körében valószínűsíthető a foglalkoztatottság-megélhetés, mint kötődési szempont preferálása: aktív, házas, fiatal, nő, községben él, születésétől él a lakóhelyén, nem vallásos.)

Mint láttuk, a régióhoz, megyéhez és a kistérséghez kötődés - egyre növekvő mértékben - közel azonos struktúrájú, míg a lakóhelyhez kapcsolódásban "megjelenik" a konkrét életfeltételek preferálása. Az emberek életében a település szerepe a globális értékelésben is érvényesül, mivel az "összességében hogy érzi magát…" kérdésre a lakóhely kapta a legmagasabb pozitív értékelést (81 pont), de a másik három tágabb környezetre vonatkozó átlagok is igen magasak (76-78 pont). A megyei alminták szignifikáns eltérései egyértelmű sorrendet mutatnak mindegyik esetben, mivel - viszonyítva a Dél-alföldi régió egészéhez -a régió, a megye, a kistérség és a lakóhely több szempontú minősítése Csongrád megyében a legjobb, s Békés megyében a legrosszabb.

 

Összességében hogy érzi magát.
(százfokozatú skála, 0: nagyon rosszul, 100: nagyon jól)

10. tábla

 

A lakóhelyén*

A kistérségben, ahol él*

A megyében, ahol él*

A régióban, ahol él*

Régió

81

79

78

76

Bács-Kiskun

82

78

78

76

Békés

78

76

74

72

Csongrád

84

81

80

78

 

Szintén a területi-lakóhelyi kötődésre vonatkozó másik kérdésünkre - "Milyen jelentőségűek az Ön életében az alábbiak?" - adott válaszok transzformált átlagai azt igazolják, hogy a régióban élők a fokozatosan táguló lakókörnyezet minden elemét fontosnak tartják (74-85 pont). A lokálpatriótizmus és a nacionalizmus természetes következménye, hogy a konkrét lakóhely, illetve az ország jelentőségének megítélése kiemelkedik a közel azonos átlaggal jellemezhető egyéb környezeti szintek közül. A megyék közötti különbségek közül kiemelhetjük, hogy a Bács-Kiskun megyeiek számára a kistérség és Európa kevésbé, míg a csongrádiak számára az "utca" inkább fontos, mint a másik két megyében.

 

Milyen jelentőségűek az Ön életében az alábbiak? Értékeljen fontosság szerint!
(százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben )

11. tábla

 

Az ország, amelynek állampolgára*

A város vagy falu, ahol él

A tágabb kontinens (Európa), amelyben élünk*

Az utca, ahol lakik*

A település ahol dolgozik vagy tanul

A kistérség, ahol lakik**

Régió

85

83

78

78

74

74

Bács-Kiskun

83

81

76

76

73

69

Békés

88

82

81

77

73

77

Csongrád

85

85

80

80

77

78

 

A területi hovatartozás különböző szintjeit szubjektív jelentőség alapján besoroló hat változó két, jól elkülönülő típusba szerveződött. Lényegesen nagyobb magyarázott variancia jellemzi az első főkomponenst ("közvetlen környezet"), amelyben a közvetlen lakóhely és a kistérség jelentőségének együttes preferálása, míg a másik típusban az állampolgárság és az európaiság területi fontossága van jelen. A megyéket csak az utóbbi típus osztja meg, mivel a Békés megyében élőkre a nemzeti és európai keretek jelentőségének átlagosnál nagyobb, a Bács-Kiskun megyeiekre az átlagosnál kisebb megítélés a jellemző.

 

A területek szubjektív jelentőségének megítélése alapján elkülönült típusok

12. tábla

  • Szűkebb környezet (57,1)
  • Tágabb környezet (17,4)
  • A város vagy falu ahol él
  • A tágabb kontinens (Európa)
  • Az utca, ahol lakik
  • Az ország, amelynek állampolgára
  • A település, ahol dolgozik vagy tanul
  • A kistérség, ahol lakik

 

A regressziós modellek közül csak Békés megyében és csak az egyik esetben ("közvetlen környezet") magyarázzák jelentősebb mértékben a szocio-kulturális jellemzők. A magyarázó tényezők közül mindegyik megyében szignifikáns az iskolai végzettség hatása, pontosabban az alacsony iskolázottság (legfeljebb szakmunkásképző) a régióban egységesen befolyásolja a szűkebb lakóhely jelentőségének felértékelését. A közvetlen környezet pozitív értékelésében két megyében (Bács-Kiskun és Békés) is szignifikáns a településhez kötődés. Vagyis, az a tény, hogy valaki a születésétől ugyanazon a településen él, nagymértékben valószínűsíti, hogy számára nem közömbös a szűkebb lakóhelyi környezete.

Annak ellenére, hogy konkrét magyarázatot csak hipotetikus szinten tudnánk megfogalmazni, mégis megemlítjük, hogy a másik független változó esetén ("tágabb környezet") szintén Bács-Kiskun és Békés megyékben szignifikáns befolyásoló tényező a felekezeti hovatartozás: a református vallás inkább kizárja a tágabb területi hovatartozás fontosságának elismerését.

A lakókörnyezet különböző szintjeinek szubjektív jelentőségét vizsgáló kérdésünkre adott válaszokhoz hasonló a jövőre vonatkozó érdeklődés intenzitásának megoszlása. A Dél-Alföldön élőket - a megyei hovatartozástól függetlenül - intenzíven foglalkoztatja a kistérség, a megye, illetve a régió helyzetének jövőbeni alakulása (76-78 pont), azonban a településük és az ország sorsa iránti érzékenység - hasonlóan a kötődésre vonatkozó kérdésünkhöz - magasabb mértékű (81-86 pont).

 

Mennyire érdekli Önt..
(százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: nagyon)

13. tábla

 

Az ország jövője

A település jövője

A megye jövője*

A kistérség jövője

A régió jövője

Régió

86

81

78

77

76

Bács-Kiskun

86

81

78

76

74

Békés

87

83

81

78

78

Csongrád

84

81

77

77

75

 

 

IV. A LOKÁLPATRIÓTIZMUS FOGALMA ÉS JELLEMZŐI

 

Már az eddigiekben is többször utaltunk a lakóhelyhez ragaszkodás terminusra, pontosabban a lokálpatriótizmusra. A hétköznapi és a "hivatalos" megközelítés[8] egyaránt tartalmazza az érzelmi jellegű viszonyulást ("szeretet"), ezért már a kérdésben jelöltük a fogalom ismert jellemzőjét és négy másik értelmezési dimenziót szerepeltettünk.

A lokálpatriótizmus feltételezett tartalmi kritériumai közül három esetben (kulturális, gazdasági, szociális) inkább a megosztottság jellemzi a régió lakosságának fogalomértelmezését, míg a negyedik esetben már egyértelmű többség zárja ki a politikai tevékenységet, illetve magatartást a terminus meghatározásából. Az emberek többsége számára a politikamentes lokálpatriótizmus inkább kulturális, gazdasági és szociális tartalmú, de az 53-59 százalékos "igen" válaszok aránya nem tükröz kizárólagos egyetértést. A három megyei alminta válaszainak (szignifikáns) eltérése arra utal, hogy a csongrádiak a leginkább, a Bács-Kiskun megyében élők a legkevésbé vélik azt, hogy a felsorolt négy "társadalmi alrendszer" cselekvésben és magatartásban része lenne a lokálpatriótizmusnak.

 

Ön szerint hogyan jelentkezik a lokálpatriótizmus, a lakóhely fokozottabb szeretete?
(százalékban, igen válaszok aránya)

14.tábla

 

Kulturális tevékenységben, magatartásban*

Gazdasági tevékenységben, magatartásban*

Szociális tevékenységben, magatartásban*

Politikai tevékenységben, magatartásban**

Régió

59

54

53

39

Bács-Kiskun

54

48

50

32

Békés

63

55

50

39

Csongrád

61

60

60

48

 

A négy tartalmi kritérium bevonásával elvégzett klaszteranalízis két olyan csoportra osztja a régió lakosságát, melyek alapvetően eltérnek a lokálpatriótizmus megítélésében. A nagyobb elemszámú csoportban (a minta 59 százaléka, "szűk lokálpatrióták") még a fogalom magyarázatába leginkább beemelt kulturális szempont egyetértési aránya is csak 33 százalék, míg a másik csoport 83 százaléka a politikai tevékenységet, illetve magatartást is a lokálpatriótizmus fogalmához sorolta ("tág lokálpatrióták").

 

A lokálpatriótizmus fogalmának értelmezése alapján elkülönült két klaszter jellemzői (az "igen" válaszok százalékos megoszlása)

15. tábla

 

Kulturális tevékenységben, magatartásban

Politikai tevékenységben, magatartásban

Gazdasági tevékenységben, magatartásban

Szociális tevékenységben, magatartásban

“Szűk" lokálpatrióták 59%

33

9

25

23

"Tág" lokálpatrióták 41%

96

83

93

96

 

A kijelentések százalékos megoszlásaihoz hasonlóan, a lokálpatriótizmus szűk értelmezése leginkább (62 százalék) a Bács-Kiskun megyeieket, legkevésbé (54 százalék) a Csongrád megyében élőket jellemzi.[9]

A regressziós modellek alapján kijelenthetjük, hogy a szocio-kulturális jellemzők a három megye közül egyikben sem - legkevésbé Csongrád megyében - játszanak meghatározó szerepet abban, hogy valaki a "tág" vagy a "szűk" lokálpatrióta csoportba tartozik (a magyarázott variancia csupán 2,0-5,5 százalék).

 

A lakóhelyi lokálpatriótizmust a régióban élők inkább magas mértékűnek, mint alacsonynak vélik (65 pont), azonban Bács-Kiskun és Csongrád megyékhez képest Békés megyében ez az átlag alacsonyabb (59 pont; 22. tábla).

Nem meglepő, hogy megfelelő anyagi feltételek esetén a lakóhely elhagyására vállalkozók aránya szintén Békés megyében a legmagasabb (26 százalék), de nem alacsony a régió egészét tekintve sem, mivel minden ötödik válaszadó (21 százalék) elegendő pénz esetén elköltözne jelenlegi településéről.

 

Ha lenne elég pénze, elköltözne-e a településéről? *
(az "igen" válaszok százalékos aránya)

16. tábla

Régió

21

Bács-Kiskun

19

Békés

26

Csongrád

19

 

A lakóhelyi mobilitásra vállalkozók relatív többsége (34 százalék) valamelyik dunántúli településre költözne, emellett még a dél-alföldi városok megnevezése volt számottevő (20 százalék). A költözési célok nagymértékben eltérnek a három megyében: a Bács - Kiskun megyeiek a Dunántúl (22 százalék) mellett elsősorban valamelyik dél-alföldi megyeszékhelyet (21 százalék) vagy várost (16 százalék) választanák, a Békés megyei mobilitás elsősorban a Dunántúlra (49 százalék) irányul. A régió másik két megyéjéhez viszonyítva, Csongrád megyéből nagyobb arányban költöznének a fővárosba (17 százalék), s kevesebben mennének például valamelyik dél-alföldi megyeszékhelyre (7 százalék; 23. tábla).

A lokálpatriótizmus jelenlétét legkevésbé érzékelő és a lakóhelyéről leginkább elköltöző Békés megyeiek statisztikailag is jelentősen (szignifikáns) gyakrabban foglalkoznak szűkebb (település) és tágabb (kistérség, megye, régió) lakókörnyezetükkel, mint a másik két megyében élők. A régió egészéhez viszonyított, következetesen alacsonyabb átlagok a Bács-Kiskun megyeiket jellemzik, azonban mind a megyékre, mind a régióra igaz, hogy az emberek inkább ritkábban, mint gyakran gondolnak lakókörnyezetükre (50 pont alatti átlagok).

 

Milyen gyakran szokott arra gondolni, hogy …
(százfokozatú skála, 0: soha, 100: nagyon gyakran)

17. tábla

 

A településen él**

A megyében él**

A kistérségben él**

A dél-alföldi régióban él**

Régió

45

39

32

31

Bács-Kiskun

38

31

25

22

Békés

53

49

41

40

Csongrád

46

39

34

33

 

 

V. ÉRTÉKEK - RÉGIÓBAN ÉS TELEPÜLÉSEN

 

A helyi társadalom, illetve a régió értékrendje összetett és soktényezős probléma, melynek részletes vizsgálatára nem vállalkozhattunk. Azonban későbbi kutatások megalapozását elősegíthetik azok az eredmények, amelyek egy sajátos megközelítésben a lakóhelyen élők különböző szempontok szerinti értékelésére vonatkoznak. Úgy véljük, hogy az egyes emberek lakossági elfogadását (elismerését) minősítő szubjektív ítéletek jól tükrözik a régió, illetve a megyék lakóhelyi értékrendjének egyes sajátosságait.

A két lakókörnyezeti szintre vonatkozó kérdéseink közül a konkrét település esetében olyan kritériumokat fogalmaztunk meg, amelyek egyrészt a lakóhelyhez kötődésre (származás, beköltözés), illetve az effektív törődésre (sokat tesz a településért), másrészt státusz jellemzőkre (iskolázottság, vezetés, politikai funkció, egzisztenciális helyzet, vallásosság) vonatkoztak. Az átláthatóság problémája miatt a régióra vonatkozó kérdésben nem ez a szempont csoport, hanem a különböző területi hovatartozás kritériumok megítélése szerepelt.

Az eredmények azt mutatják, hogy a régióban élők többsége (59 pont feletti átlagok) úgy véli, hogy a településen élők elismerésében leginkább a lakóhelyi kötődés, a helyi vezetői pozíció, az iskolázottság, valamint a biztos anyagi háttér számít. Ezekkel szemben a beköltözés, vagy visszatelepülés, vallásosság és a pártelkötelezettség kevésbé fontos tényezők (31-49 pont).

A régió átlagához viszonyítva, a helyi elismertség szempontjából Békés megyében a közigazgatási és pártvezetői státuszt fontosnak, míg Csongrád megyében kevésbé fontosnak tartják az ott élők

 

A lakóhelyén az egyes emberek elismerésében mennyire számít az, ha valaki(nek)
(százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: sokat számít)

18. tábla

 

Sokat tesz a faluért/városért*

Sok pénze van

A falu/város vezetői közé tartozik**

Isko-
lázott

Családja régóta él a településen

Valamilyen pártfunkciója van**

Vallásos**

A városból vissza/kitelepült vagy a faluból betelepült/ beköltözött**

Régió

70

69

66

65

59

49

32

31

Bács-Kiskun

73

68

65

67

61

49

38

32

Békés

68

71

75

61

56

56

24

24

Csongrád

68

66

58

65

59

41

33

34

 

A főkomponens-analízis segítségével kialakított, a lakóhelyi elismertség három típusa közül a vezetői és pártfunkciókat az egzisztenciális biztonsággal összekapcsoló "elit" esetében legmagasabb a magyarázott variancia. A második típus ("lokálpatrióta") a lakóhelyhez kötődést és a vallásosságot képviseli, míg a harmadik az iskolázottságot a lakóhely problémáival való törődéssel köti össze ("értelmiségi").

 

A lakóhelyi elismertség alapján elkülönült típusok

19. tábla

  • Elit (33,6)
  • Lokálpatrióta (16,6)
  • Értelmiségi (13,3)
  • A település egyik vezetője
  • Visszaköltözött, betelepült
  • Sokat tesz a településért
  • Pártfunkciója van
  • Vallásos
  • Iskolázott
  • Sok pénze van
  • Családja régóta a településen él

 

A megyei almintákat jellemző score-átlagok azt igazolják, hogy a lakóhelyi elismertséget tekintve a Békés megyeiek a vezetői státuszt ("elit") az átlagosnál jobban, míg a lakóhelyhez kötődést ("lokálpatriótizmus") kevésbé vélik lényegesnek. A másik két megyei almintában viszont pozitív a lakóhely iránti kötődés típus score-átlaga, ami arra utal, hogy az itt élők a régió átlagánál fontosabbnak tartják a lokálpatriótizmust a helyi lakosság értékrendjében. (A Csongrád megyeieket ezen kívül még az is jellemzi, hogy a vezetői pozíciót kevésbé tartják presztizs-szempontnak).

A szocio-kulturális jellemzők csak Békés megyében befolyásolják számottevően az "elit" típusú elismertséget. A "lokálpatrióta" típus elfogadását, illetve elutasítását azonban ebben a megyében módosítják legkevésbé a független változók. Mivel a "lokálpatrióta" típusban a lakóhely iránti ragaszkodás a vallásossággal kapcsolódik össze, így logikus, hogy a nem ateista csoportba tartozás mindegyik megyében valószínűsíti a típus preferálását. További sajátosság, hogy a független változók mindhárom megyében igen csekély mértékben befolyásolják az "értelmiségi" vélemény-típust.

A regionális elismertségben egyáltalán nem számít, hogy valaki melyik megyében , vagy melyik országrészben él, s annak sincs meghatározó szerepe, ha budapesti vagy valamelyik szomszédos országból származik (20 és 35 pont közötti átlagok). A túlzottan Budapest központú Magyarországon a megyékhez, illetve régiókhoz tartozásnál valamivel fontosabbnak tartott fővárosi eredet megítélése még érthető, de a szomszédos országból származás indoklásánál már feltételezésekre vagyunk utalva. Valószínű, hogy a lakosság rejtett xenofóbiája fejeződik ki a határon túlról áttelepült magyarság helyzetét kedvezőnek tartó nézettel (ebben vélhetően az áttelepülteknek ténylegesen vagy feltételezetten juttatott kedvezmények játszanak szerepet). A megyék közötti eltérések erősen szignifikánsak: a Bács-Kiskun megyében élők következetesen kevésbé vélik azt, hogy a régióban hozzájárul az elismeréshez, ha valaki valamilyen nagyobb területi egység lakója, míg a Békés megyeiek az átlagosnál nagyobb mértékben gondolják ugyanezt.

 

A régióban Ön szerint az egyes emberek elismerésében mennyire számít
(százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: sokat számít )

20. tábla

 

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

 

Fővárosi**

35

25

45

39

 

Szomszédos országból származó**

33

25

37

40

 

Dunántúli**

25

17

38

23

 

Alföldi**

23

15

34

21

 

Dél-alföldi**

23

16

31

21

 

Csongrád megyei**

22

14

30

23

 

Tiszántúli**

22

14

30

19

 

Bács-Kiskun megyei**

21

17

28

18

 

Békés megyei**

20

12

32

18

 

A régióra vonatkozó, a nagyobb területi hovatartozás alapján alkotott elismertség típusok egyikében ("regionális") az alföldi és tiszántúli származás, míg - lényegesen alacsonyabb magyarázott varianciával - a dunántúli területhez, a fővároshoz, illetve a szomszédos országokhoz tartozás együttes preferálását figyelhetjük meg a másikban ("idegen"). A Bács-Kiskun megyében élőkre mindkét típus elismerése az átlagosnál kevésbé jellemző, viszont a Békés megyeiek a régió egészénél jobban preferálják a "regionális" elismertség típust.

 

A regionális elismertség alapján elkülönült típusok

21. tábla

 

"Regionális"

 

(68,0)

"Idegen"

 

(12,3)

 

Békés megyei

Szomszédos országból származó

 

Alföldi

 

Fővárosi

 

Dél-alföldi

Dunántúli

 

Bács-Kiskun megyei

 

Csongrád megyei

 

Tiszántúli

 

Hasonlóan a lakóhelyi elismertséghez, a megyei alminták regressziós modelljei szintén azt mutatják, hogy a szocio-kulturális jellemzők csak kismértékben magyarázzák a regionális szintre vonatkoztatott származási típusokat. A magyarázott variancia-hányadok azonban arra utalnak, hogy mindegyik megyében nagyobb szerepe van a független változóknak a tágabb földrajzi kategóriákhoz tartozás ("idegen") megítélésében. Bár a regionális elismertség során a vallásosság, vagy a felekezeti hovatartozás nem volt kritérium, mégis figyelemre méltó, hogy az "idegen" típus esetében mind a három megyei modellnél a felekezet, illetve a vallásosság, egyike a szignifikáns magyarázó változóknak. További vizsgálatokat igényel az a feltételezésünk, hogy a nem közvetlen környezethez tartozók befogadásában a vallásosságnak Békés és különösen Csongrád megyében inkább negatív, Bács-Kiskun megyében inkább pozitív hatása van.

 

 

VI. A LAKÓHELY ÉS A RÉGIÓ HELYZETÉT BEFOLYÁSOLÓ TÉNYEZŐK

 

A lakókörnyezet helyzetét alakító közigazgatási, politikai és gazdasági szervezetek súlyának megítélése feltehetően hatással van a lakóhelyre, illetve a tágabb lakókörnyezetre vonatkozó lokálpatriótizmusra, valamint az elköltözési szándék mértékére is. A kutatás során azt vizsgáltuk, hogy a lakosság milyen szerepet tulajdonít a helyi, a térségi és az országos szervezeteknek a lakóhely, megye és a régió helyzetének alakításában.

Hasonlóan a kilencvenes években végzett városkutatásokhoz[10] lakóhelyük sorsának befolyásolásában a dél-alföldi régióban élők is elsősorban a helyi önkormányzati szervezeteket tartják meghatározónak Az 50 pont feletti átlagok különösen a polgármesternek és a helyi képviselőtestületnek tulajdonított domináns szerepet jelzik, de a helyi gazdálkodó szervezetek, a megyei önkormányzat, a település polgárai, a helyi párt szervezetek és a regionális fejlesztési tanács is inkább befolyásoló tényező. Az országos és helyi politika, a civil és a vallási szféra közel azonos átlagai (40-46 pont) hasonló megítélést tükröznek, s mindezektől messze elmarad a kérdezettek saját maguknak tulajdonított befolyás mértéke (29 pont). A megyék közötti eltérések csupán néhány esetben szignifikánsak: a másik két megyéhez képest, a Békés megyeiek a települések gazdálkodó és civil szervezeteit, a Csongrád megyeiek a parlament és a kormány szerepét tartják meghatározóbbnak.

 

A település helyzetének alakulásában mekkora szerepe van a …
(százfokozatú skála, 0: egyáltalán nincs, 100: nagyon nagy)

22. tábla

 

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

Polgármesternek

77

77

79

74

 

Települési önkormányzati képviselőtestületnek

72

71

72

72

 

Települési önkormányzati tisztviselőknek

61

59

60

61

 

Helyi gazdálkodó szervezeteknek*

56

54

61

56

 

Megyei önkormányzatnak

55

55

54

55

 

A település polgárainak*

52

49

54

52

 

Helyi pártszervezeteknek

46

44

48

46

 

Regionális Fejlesztési Tanácsnak

46

46

44

46

 

Parlamentnek*

44

40

43

46

 

Kormánynak*

44

43

42

46

 

Helyi civil szervezeteknek*

44

43

48

44

 

Egyházaknak

40

40

38

40

 

A kérdezettnek

29

26

30

29

 

Ugyanezen tényezőket vizsgálva, a megye helyzetének alakításában jóval több szervezetnek vélnek meghatározó szerepet a régióban élők, csupán a civil szervezetek, egyházak és saját maguk megítélése volt 50 pont alatti. További jellegzetesség, hogy a megyei közigazgatás elsődleges szerepe mellett megnőtt az országos szint (parlament, kormány) és a regionális tanács súlyának értékelése. A gazdasági és civil szféra szervezeteit a Békés megyeiek most is nagyobbnak vélik, s a Csongrád megyeiek ebben az esetben is a régió átlagánál nagyobb befolyást tulajdonítanak az országos szintnek, illetve a regionális fejlesztési tanácsnak (24. tábla).

A Dél-Alföldön élők szerint a régió helyzetének alakulására leginkább az országos és megyei közigazgatási, valamint politikai szervezetek vannak hatással, emellett kiemelkedő a regionális fejlesztési tanácsnak tulajdonított szerep (71 pont). A civil szervezetek, az egyházak és különösen a szubjektív befolyás megítélése a régió esetében is csekélyebb, hasonlóan az előző két esetben is megfigyelt eltérésekhez (25. tábla).

A többváltozós elemzés (főkomponens-analízis) eredményeként a három lakókörnyezeti szint helyzetét befolyásoló vélemény-típusok eltérő logika alapján szerveződtek.

A település helyzetét alakító tényezők három típusa közül a legnagyobb magyarázott variancia hányaddal az elsősorban a helyi civil szférát preferáló "helyi társadalom" rendelkezik. A másik típusban az országos és megyei közigazgatási tényezők ("országos és megyei szervezetek"), míg a harmadikban a települési közigazgatás ("helyi önkormányzat") szerepel.

 

A település helyzetét befolyásoló tényezők típusai

23. tábla

  • Helyi társadalom (47,2)
  • Országos és megyei szervezetek (9,8)
  • Helyi önkormányzat (8,5)
  • A település polgárai
  • Kormány
  • Helyi képviselőtestület
  • Helyi civil szervezetek
  • Parlament
  • Polgármester
  • Egyházak
  • Regionális Fejlesztési Tanács
  • Önkormányzati tisztviselők
  • A kérdezett
  • Megyei önkormányzat
  • Helyi gazdálkodó szervezetek
  • Helyi pártszervezetek

 

A megyei állapotokat befolyásoló két típus közül az "országos és megyei szervezetek" főkomponens a dominánsabb (nagyobb magyarázott variancia), míg a másikban a civil és a politikai mellett a gazdálkodó szervezetek együttes preferálása van jelen ("megyei civil és gazdasági szervezetek").

 

A megye helyzetét befolyásoló tényezők típusai

24. tábla

  • Országos és megyei közigazgatás (45,9)
  • Megyei civil és gazdasági szervezetek (10,3)
  • Parlament
  • Megyei civil szervezetek
  • Kormány
  • Egyházak
  • Polgármesterek
  • Megyei gazdálkodó szervezetek
  • Megyei önkormányzati képviselőtestület
  • A megye polgárai
  • Megyei önkormányzat
  • Megyei pártszervezetek
  • Regionális Fejlesztési Tanács
  • Megyei önkormányzati tisztviselők

 

A régióra vonatkozó tényezők szerveződése nem azonos a megyével, mivel az országos és megyei (közigazgatási) szervezetek mellett elválik a megyei (regionális) civil, valamint gazdasági szervezetek és elsősorban a lakosság szerepét kiemelő vélemény-típus. Ez utóbbi mindenképpen érdekes, mivel a megyei szinttel ellentétben a régió helyzetét befolyásoló típusok között önállóan jelenik meg a helyi társadalmi erők együttes preferálása, ami azt jelzi, hogy - ellentétben a közigazgatás mentén differenciált megyével – a Dél-Alföldön élők egy részét már jellemzi egyfajta regionális társadalom-szemlélet.

 

A régió helyzetét befolyásoló tényezők típusai

25. tábla

  • Országos és megyei közigazgatás (44,9)
  • Civil és gazdasági szervezetek (11,3)
  • Lakosság (7,9)
  • Parlament
  • Megyei civil szervezetek
  • A kérdezett
  • Kormány
  • Egyházak
  • A régió polgárai
  • Megyei önkormányzati képviselőtestület
  • Megyei pártszervezetek
  • Megyei önkormányzat
  • Polgármesterek
  • Regionális gazdálkodó szervezetek
  • Regionális Fejlesztési Tanács

 

A régió átlagához viszonyítva, a különböző szintekre vonatkozó "befolyásoló típusok" egyik esetben sem jellemzik jobban, vagy kevésbé a Csongrád megyében élőket, ezzel szemben a Békés megyeiek három típust is meghatározóbbnak (pozitív score-átlag) vélnek (település szint: "helyi önkormányzat"; megyei szint: " megyei gazdasági és civil szervezetek"; régió szint: "civil és gazdasági szervezetek"). A békésiek további sajátossága, hogy emellett a régióra vonatkozó "országos és megyei közigazgatás" főkomponens elutasítása (negatív score-átlag) is jellemző a megye lakosságára. A Bács-Kiskun megyeiek az országos és megyei közigazgatás szervezeteinek a településükön, míg a civil és a gazdasági szférának, a régióra vonatkoztatva az átlagosnál kisebb befolyást tulajdonítanak.

Mint korábban láttuk, a civil szervezeteket az emberek nem tekintik a különböző szintű lakókörnyezet (település, megye, régió) általános helyzetét befolyásoló domináns tényezőknek és regionális szerveződésük elősegítése sem különösebben támogatott. Mindezek tükrében érdekes lehet annak vizsgálata, hogy a lakosság milyen konkrét területekhez "rendeli" leginkább a civil szervezetek tevékenységét. Az eredmények azt igazolják, hogy a lakossági elvárások - közel azonos mértékben (64-70 pont) - leginkább szabadidős, ifjúsági és környezetvédelmi programok szervezésére, valamint kulturális lehetőségek bővítésére irányulnak. A többnyire közigazgatási - állami intézményrendszerekhez kapcsolódó funkciók (oktatás, média, egészségügy, közbiztonság) sem igazán elutasítottak (44-54 pont), de kevéssé vélik a civil szervezetek feladatának. Az összes funkció esetében erősen szignifikánsan eltérő megyei megítélések következetesek, mivel a felsorolt feladatokat minden esetben a Békés megyeiek leginkább, a Bács-Kiskun megyeiek a legkevésbé tulajdonítják a civil szervezeteknek.

 

Ön szerint a következő területek közül melyek a civil szervezetek feladatai?
(százfokozatú sk
ála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben)

26. tábla

 

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

A sport és szabadidős lehetőségek javítása**

70

65

75

71

 

A gyermek és ifjúsági programok bővítése**

70

64

74

69

 

A környezetvédelmi akciók szervezése **

68

63

73

70

 

A kulturális lehetőségek bővítése*

64

62

70

63

 

A szociális ellátások körének szélesítése**

54

53

58

51

 

Az információs társadalom (pl. helyi média) fejlesztése**

54

53

59

50

 

Az oktatás minőségének javítása**

52

49

60

48

 

A közbiztonság fokozása

52

50

54

52

 

Az egészségügy minőségi javítása**

44

46

48

37

 

A százfokozatú skála átlagok eltéréseinek megfelelően a főkomponens-analízis során két feladat-típus különült el. A nagyobb magyarázott varianciával jellemezhető első típusban a civil szférához többnyire nem kapcsolódó funkciók (egészségügy, közbiztonság, szociális ellátás, oktatás) , míg a másikban a köztudatban hagyományosan civil szervezeteknek tulajdonított tevékenységek (szabadidő, sport, ifjúság, kultúra) szerepelnek. A Békés megyeiek mindkét esetben jobban preferálják a civil szervezetek feladat-típusait, ezzel szemben a Bács-Kiskun megyeiekre a "szabadidő-kultúra", a csongrádiakra a "szociális-oktatás" funkció (típusok) átlagosnál kisebb mértékű támogatása a jellemző.

 

A civil szervezetek feladatainak megítélése alapján elkülönült típusok

27. tábla

  • Szociális-oktatási feladatok (47,0)
  • Sport-szabadidős feladatok (17,6)
  • Egészségügy minőségi javítása
  • Sport és szabadidős lehetőségek javítása
  • Közbiztonság javítása
  • Gyermek és ifjúsági programok bővítése
  • Szociális ellátások körének szélesítése
  • Környezetvédelmi akciók szervezése
  • Oktatás minőségének javítása
  • Kulturális lehetőségek bővítése
  • Az információs társadalom fejlesztése

 

A demográfiai és szociológiai jellemzők leginkább Csongrád, legkevésbé Bács-Kiskun megyében befolyásolják a civil szervezetek feladatainak megítélését. Békés megyében mindkét esetben a vallásosságnak, Bács-Kiskun megyében a családi állapotnak van differenciáló szerepe. A harmadik megyében a többnyire szociális és oktatási feladattípus támogatása a kevésbé iskolázottak, illetve a községekben élők körében valószínű, míg a "klasszikus" civil feladatokat elsősorban a Csongrád megyei fiatalok és az aktív dolgozók preferálják.

 

 

VII. FELELŐSÖK ÉS FINANSZÍROZÁS

 

A különböző ellátórendszerek (oktatás, szociálpolitika, egészségügy) finanszírozását és koordinációját egyértelműen (35 pont alatti átlagok) az országos hatáskörű szervezetekhez rendeli a régió lakossága. Csupán néhány pontos eltérés van a munkaerőpiac, a terület- és vidékfejlesztés vagy a közbiztonság felelősségi szintje között: az emberek ezekben az esetekben is elsősorban az országos hatáskörű szervezeteknek tulajdonítják a felelősséget. A tíz terület megítélése közötti megyei eltérések minden esetben erősen szignifikánsak: a Bács-Kiskun megyében élők a leginkább, míg a Békés megyeiek legkevésbé gondolják, hogy a mindennapi életben jelentkező társadalmi problémákkal, illetve feladatokkal inkább országos szinten kellene foglalkozni.

 

Ön szerint milyen szinten kellene elsősorban törődni
(százfokozatú skála, 0: országos szinten, 100: helyi szinten)

28. tábla

 

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

A munkahelyek létesítésével**

33

24

44

36

 

A szegények támogatásával**

32

25

39

36

 

A munkanélküliek segítésével**

31

24

39

34

 

A közbiztonsággal**

30

22

40

31

 

A romák helyzetével**

30

30

37

24

 

Környezetvédelemmel**

29

23

41

24

 

A terület- és vidékfejlesztéssel**

25

21

34

23

 

Az oktatás minőségével**

24

13

34

30

 

Az egészségügyi szolgáltatások színvonalával**

24

15

37

24

 

Az információs társadalom fejlesztésével**

22

18

31

19

 

A közel azonos átlagpontok ellenére, a többváltozós elemzés (quick-cluster) során elkülönült csoportok markánsan eltérő módon ítélik meg a felelősségek kérdését. A régió lakosságának több mint egynegyede (27 százalék) - a területfejlesztés és informatika kivételével - elsősorban a helyi szint, míg csaknem háromnegyede (73 százalék) határozottan az országos szint felelősségét hangsúlyozza.

 

A problémák megoldási szintje alapján elkülönült két klaszter jellemzői
(százfokozatú skála, 0: országos szinten, 100: helyi szinten)

29. tábla

 

helyi prioritás (27 %)

országos prioritás (73 %)

 

A szegények támogatásával

82

14

 

A munkahelyek létesítésével

77

20

 

A munkanélküliek segítésével

77

15

 

A közbiztonsággal

76

13

 

Az egészségügyi szolgáltatások színvonalával

71

8

 

 

Az oktatás minőségével

66

14

 

Környezetvédelemmel

64

14

 

A romák helyzetével

63

17

 

Az információs társadalom fejlesztésével

54

11

 

A terület- és vidékfejlesztéssel

52

16

 

A tíz terület külön-külön értékelésének megfelelően, a Bács-Kiskun megyeiek 80 százaléka, a Csongrád megyében élők 71 százaléka, míg Békés megye lakosságának 64 százaléka tartozik az országos szint felelősségét előtérbe helyező csoportba.

A lakosságot érintő problémák kezelése szintjeinek megítélését Békés megyében lényegesen nagyobb mértékben magyarázzák a szocio-kulturális jellemzők, mint Bács-Kiskun vagy Csongrád megyében. A békésiek körében a fiatal életkor és a gyengébbik nemhez tartozás ugyanúgy valószínűsíti a helyi szint preferálását, mint a vallásos ideológia egyértelmű elfogadása, illetve elutasítása, vagy a katolikus felekezethez tartozás.

A települési, megyei, illetve regionális szintű gazdálkodás preferencia sorrendje és mértéke gyakorlatilag megegyezik a három megyében, illetve lakókörzeti szinten. Minden esetben a lakosság leginkább az egészségügyre, a szociális és a foglalkoztatottsági helyzet javítására és az oktatásra fordítaná a források nagyobb részét. A civil szervezetek vagy a nemzetiségek támogatása ugyanúgy csekély mértékű, mint az idegenforgalom, illetve a települési (körzeti) marketing finanszírozása (26-28. tábla).

 

 

VIII. ELVÁRÁSOK - RÉGIÓ ÉS EURÓPAI UNIÓ

 

A kutatás kérdőívében 15 olyan regionális fejlesztés értékelése is szerepelt, amely ("humán területen") a szerveződő régió főbb tennivalói közé sorolható. A lakosság minden célt inkább jónak, mint rossznak vélt (50 pont feletti átlagok), leginkább a munkahely bővítésére és az egészségügyi rendszer fejlesztésére vonatkozó fejlesztési célok prioritása a jellemző (65-65 pont). A megyék közötti szignifikáns eltérések arra utalnak, hogy Békés megyében a szakképzett fiatalok elhelyezkedését és a civil szerveződéseket kevésbé támogatják, mint régió fejlesztési célokat.

 

Minősítse a régió fejlesztési céljait!
(százfokozatú skála, 0: nagyon rossz, 100: kiváló )

30. tábla

 

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

Szakképzettséget szerzett fiatalok munkahelyi megfelelésének elősegítése**

65

64

59

71

 

Egészségfejlesztő mozgalom

65

63

64

67

 

Regionális munkaerő piaci információs rendszer kialakítása*

63

63

59

67

 

Felnőttképzési szakemberek képzése

63

63

63

64

 

Helyi, kistérségi és regionális sajtó, televízió, Internet honlap működtetésének, hozzáférhetőségének támogatása

60

60

60

60

 

Az értelmiség és a gazdasági-politikai menedzsment felkészítése az EU csatlakozással kapcsolatos feladatokra*

60

59

56

63

 

Az Európai Unióval kapcsolatos ismeretek társadalmasítása, elterjesztése*

60

60

57

62

 

Helyi közösségszerveződés elősegítése**

55

56

50

58

 

Tanyás térségek informatikai fejlesztése*

54

55

53

54

 

Távoktatás fejlesztése*

53

57

48

54

 

Tanyás térségek szociális problémáinak enyhítése tanyagondnok alkalmazásával

53

58

49

53

 

Több nyelvű régióért program

53

54

55

51

 

Civil szervezetek támogatása, regionális szerveződésük elősegítése**

51

57

48

50

 

Határon túli magyarok, határainkon belüli nemzetiségek és etnikumok anyanyelvi , kulturális identitásának megőrzését, az anyaországgal való kapcsolatok ápolását segítő program

51

54

54

47

 

Távmunka végzés ösztönzése a régióban*

50

54

48

50

 

A célok bevonásával elvégzett főkomponens-analízis két preferálási típust különített el. A lényegesen nagyobb magyarázott varianciával bíró első típust a munkaerő-piaci pozíciók javítása, valamint az informatikai fejlesztések együttes támogatása jellemzi, melynek az átlagosnál kisebb támogatása Békés megyében jellemző. A második típus sajátossága az uniós csatlakozás elősegítése és a civil szerveződések együttes preferálása, amely egyedül Bács megyében erősebb a régió átlagánál.

 

A régió fejlesztési céljainak preferálása alapján elkülönült típusok

31. tábla

  • Munka és informatika (51,1)
  • EU csatlakozás és civil társadalom (8,5)
  • Szakképzettséget szerzett fiatalok
  • Több nyelvű régióért program
  • Felnőttképzési szakemberek képzése
  • Az EU-val kapcsolatos ismeretek társadalmasítása
  • Egészségfejlesztő mozgalom
  • Az értelmiség és a menedzsment felkészítése az EU-csatlakozásra
  • Regionális munkaerő-piaci információs rendszer
  • Határon túli és hazai kisebbségek identitásának megőrzése
  • Távmunka végzés ösztönzése a régióban
  • Civil szervezetek támogatása
  • Távoktatás fejlesztése
  • Helyi közösségszerveződés elősegítése
  • Tanyás térségek informatikai fejlesztése
  • Helyi tömegkommunikáció és Internet működtetése

 

A dél-alföldi régió központjának a három megye lakossága leginkább (53 százalék) a csongrádi megyeszékhelyet, Szegedet tartja megfelelőnek. Lényegesen kisebb arányban, de jelentős még a Kecskemétet (27 százalék) és Békéscsabát (10 százalék) említők aránya is. A saját megyeszékhelyre voksolás leginkább Csongrád megyét (85 százalék) és Bács-Kiskun megyét (57 százalék) jellemzi, míg a Békés megyeiek számára Szeged inkább javasolt régió központ, mint Békéscsaba vagy Kecskemét.

 

Ön melyik várost javasolná régióközpontnak?
(oszlop-százalékban)**

32. tábla

 

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

Szeged

53

32

45

85

 

Kecskemét

27

57

9

6

 

Békéscsaba

10

2

32

1

 

Gyula

3

0

9

0

 

Hódmezővásárhely

2

0

2

5

 

Egyéb város

5

9

3

3

 

A régióban élők véleménye szerint Csongrád megye rendelkezik a legjobb adottságokkal, mind infrastrukturális, mind szociális, fejlesztési vagy vállalkozásokat vonzó képességek, lehetőségek tekintetében (29. tábla).

Napjaink hazai tömegkommunikációjának egyik állandó témája az ország európai uniós csatlakozása. A dél-alföldi régió lakossága az ország EU tagságának inkább hátrányait, mint előnyeit valószínűsíti, mivel elsősorban a meglévő szociális és területi egyenlőtlenségek növekedésére számít. A lakosság nem fűz reményeket sem a nyugdíjasok, sem a pályakezdők helyzetének javulásához, hasonlóan a vidék és a megyék országon belüli pozícióinak javulásához (50 pont körüli és az alatti átlagpontok).

 

Véleménye szerint a következő állítások igazak vagy hamisak?
(az "igaz" válaszok aránya, százalékban)

33. tábla

 

Ha Magyarország tagja lesz az Európai Uniónak...

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

nagyobb lesz a különbség gazdagok és szegények között*

71

68

79

68

 

Budapest szerepe megnő az ország életében

70

66

74

68

 

nagyobb lesz a különbség a keleti és a nyugati országrész között*

60

58

66

58

 

az egyes települések szerepe megnő az ország életében

57

58

61

53

 

a régiók szerepe megnő az ország életében

50

52

47

50

 

a fiatalok helyzete javulni fog

50

50

50

51

 

összességében jobb lesz az ország helyzete

50

50

46

52

 

a vidék szerepe megnő az ország életében

41

42

42

39

 

a megyéknek nagyobb szerepe lesz az ország életében

37

36

39

36

 

a nyugdíjasok helyzete javulni fog*

25

28

19

25

 

Az EU tagság néhány következményét megfogalmazó változók bevonásával elvégzett főkomponensanalízis alapján a régió lakossága egy (nagyobb magyarázott varianciájú) optimista és egy pesszimista szcenárióra épülő véleménytípussal jellemezhető. Az optimista típus alakításában elsősorban az ország helyzetének és a vidék szerepe javulásának, míg a pesszimista következményekkel számoló nézetben az egzisztenciális és területi különbségek növekedésének van szerepe.

 

Az EU csatlakozás megítélése alapján elkülönült típusok

34. tábla

  • Optimista (28,5)
  • Pesszimista (17,1)
  • Összességében jobb lesz az ország helyzete
  • Nagyobb lesz a különbség gazdagok és szegények között
  • A vidék szerepe megnő az ország életében
  • Nagyobb lesz a különbség a keleti és a nyugati országrész között
  • A fiatalok helyzete javulni fog
  • Megnő Budapest szerepe az ország életében
  • A régiók szerepe megnő az ország életében
  • Az egyes települések szerepe megnő az ország életében
  • A megyéknek nagyobb szerepe lesz az ország életében
  • A nyugdíjasok helyzete javulni fog

 

A megyei alminták score-átlagait vizsgálva, az "optimista" típus esetében nincs eltérés az átlagtól, azonban az EU tagsággal kapcsolatos pesszimista jövőképet a Békés megyében élők inkább elutasítják.

Az EU tagság megítélését a lakosság szocio-kulturális jellemzői egyik megyében sem befolyásolják lényegesen, de a regressziós modellek két megyében (Békés és Csongrád) igazolták a felsőfokú végzettség egyértelmű szerepét: a diploma valószínűsíti az unióval kapcsolatos pesszimista elvárások elfogadását, illetve az EU tagsággal szembeni optimista megítélés elfogadását.

 

 

IX. INTERNET, KOMMUNIKÁCIÓ, MARKETING

 

A régió lakossága lakóhelyének eseményeiről egyrészt a szűkebb (család, baráti kör) és a tágabb (szomszéd, munkatárs) személyes kapcsolatain, másrészt a helyi és országos médián keresztül tájékozódik (59-68 pont). A közvetlen, személyes, önkormányzati információ források gyakorlatilag nem léteznek, hasonlóan az Internet-hez. A megyék közötti eltérések leginkább abban jelentkeznek, hogy Csongrád megyében lényegesen gyakrabban megnevezett tájékozódási lehetőség a helyi tömegkommunikáció (30. tábla).

A megyei és kistérségi szintű információk elsősorban a megyei és helyi nyomtatott sajtóból és az országos médiából származnak, de a személyes kapcsolatok említése is gyakran előfordult (50 pont feletti átlagok). A megyék közötti eltérés bizonyos értelemben "következetes", mivel a helyi és megyei nyomtatott sajtó leginkább Csongrád megyében, míg a személyes forrás említése Békés megyében gyakori (31-32. tábla).

A régióról szóló hírek leggyakrabban megnevezett forrása az országos média mellett a megyei nyomtatott sajtó (50 pont feletti átlagok). Csongrád megyében a helyi médiumok szerepe ebben az esetben is szignifikánsan eltér a másik két megyétől. A közvetlen lakókörnyezetben még meghatározó személyes körnek jelentősen kisebb a szerepe - különösen Bács-Kiskun megyében (33. tábla).

A dél-alföldi lakosság 12 százaléka használja napjaink egyre fontosabbá váló kommunikációs lehetőségét, illetve információforrását, az Internetet. A régióban élő felnőttek közel egytizede (9 százalék) munkahelyén, 5 százaléka lakásán (is) kapcsolódik az Internet-re. Az eredmények arra utalnak, hogy a "cyber space" lehetőségeivel legkevésbé a Békés megyeiek élnek, mivel mind a munkahelyi, mind az otthoni internetezés arányai alacsonyabbak, mint a közel azonos arányú Bács-Kiskun és Csongrád megyékben. Az Internet használata leginkább a munkával kapcsolatos információk szerzésére irányul (78 százalékos említési arány), de jelentős az e-mail levelezés és a "hírforrás" megnevezésének aránya is (63-64 százalék). Az internetezők több mint fele a konkrét célokkal nem összekapcsolt "szörfözésre" és hétköznapi tájékozódásra (56, illetve 54 százalék) használja a világháló lehetőségeit, azonban a vásárlás még nem elterjedt (34- 35. tábla).

A régióban Internetet használók fele már "találkozott" a megyéről, illetve a településéről tájékoztató web oldalakkal (48-50 százalékos említési arány), s meglehetősen magas a régiót megnevezők aránya is (41 százalék). Mindhárom esetben a Csongrád megyében élők említési arányai lényegesen magasabbak, mint a másik két megye Internet használóit jellemző arányok (36. tábla).

A dél-alföldi régió ismertségének, népszerűsítésének érdekében, a kérdőívben felsorolt mindegyik lehetőséget az átlagosnál jobban (60 pont feletti átlagértékek) támogatja a lakosság, ezen belül kiemelkedő a gazdasági prosperitás és direkt média reklám preferálása. A megyék közötti eltérések erősen szignifikáns jellemzője, hogy a minél több gazdasági befektetőt leginkább a Békés megyeiek, legkevésbé a Bács-Kiskun megyeiek látnának szívesen a régió népszerűsítése érdekében. A békésiek a többi kijelentést (módszert) is jobban támogatják, mint a másik két megyében élők (az idegenforgalom és a helytörténet támogatása esetében szignifikáns az eltérés).

 

Ön hogyan népszerűsítené a dél-alföldi régiót?
(százfokozatú skála, 0: teljesen elveti, 100: teljesen elfogadja a módszert)

35. tábla

 

Régió

Bács-Kiskun

Békés

Csongrád

 

Több gazdasági egységet csábítanék ide, mert a legjobb reklám az elégedett befektető**

79

73

85

79

 

Jobban támogatnám a sajtóban, rádióban, televízióban való megjelenést

73

72

74

73

 

Növelném az idegenforgalmi jelentőségű területek pénzét, mert a legjobb reklám az elégedett turista*

71

68

75

72

 

Egy regionális napilapot/TV-t/rádiót hoznék létre

67

67

69

66

 

Jobban támogatnám a helytörténeti kutatásokat, hagyományőrző szervezeteket*

62

64

58

65

 

 

X. LAKÓHELY - A VÉLEMÉNYEK KAPCSOLÓDÁSÁNAK TÜKRÉBEN

 

A többdimenziós skálázás módszerével elvégzett elemzés során a lakóhelyre vonatkozó vélemény-típusok kapcsolódását vizsgáltuk. A régió, kistérség vagy a megye eredetileg szintén elemzési szempont lehetett volna, azonban a tágabb lakókörnyezetre vonatkozó ismeretek ezt kevéssé indokolják.

Arra a kérdésre próbálunk válaszolni, hogy a régió, illetve a megyék lakosságának gondolkodásában hogyan kapcsolódik össze a lakóhelyhez kötődés, a helyi értékrend, valamint a település helyzetét befolyásoló tényezők fontosságának megítélése.

 

Az elemzésbe bevont változók a különböző főkomponens-analízisek alapján a következők:

  1. A lakóhelyhez kötődés típusai:
  2. A lakóhelyi elismertség típusai
  3. A lakóhely helyzetét befolyásoló tényezők:
  4. A régió egészére és mindegyik megyére igaz, hogy a település iránti ragaszkodás, valamint a helyi önkormányzat szerepének elismerése egymáshoz közel áll. Úgy is fogalmazhatunk, hogy az emberek gondolkodásában a lakóhelyhez kötődés és az önkormányzati munka jelentőségének megítélése - megyéktől függetlenül - összetartozik. Amennyiben a helyi közigazgatás jelentős tényezőként van jelen a településen, nagyobb annak az esélye, hogy a lakosság kedveli a lakóhelyét, s nem akar elköltözni.

    A régiót jellemző másik tipikus elkülönülést a kormányzati szint befolyásoló hatásának és a lakóhelyi elismertséget leginkább iskolázottsággal azonosító attitűdök egysége jelenti. A Bács-Kiskun és Csongrád megyékben külön-külön is meglévő jellemző mögött feltehetően az a hétköznapi sztereotípia húzódik meg, amely a kormányt és a parlamentet azonosítja a "tanult emberek" vélt, vagy valós képzetével. Ennek a gondolkodásnak az alapja a magyar politikai kultúra történetileg kialakult vonásaiban gyökeredzik (a nagypolitika világát a "nadrágos" ember reprezentálja).

    A Békés megyeiek "másként gondolkozásának" jellemző vonása, hogy nem csak az "országos politika", hanem az "elit" típus is magányosan elkülönült a táblázatban. Mivel a helyi elismertség egyik típusában, az "elit" főkomponensben a település politikai és közigazgatási vezetésének (befolyásolásának) megítélése van jelen, azért jogosnak tűnik az a feltételezésünk, hogy a két típus elkülönülése a békésieknek a politikától való elzárkózó attitűdjét is reprezentálja. A másik két megyétől szintén eltér a személyes kapcsolatok - mint a lakóhelyhez kötődés egyik szempontja - típus elhelyezkedése, mivel a "hűség" főkomponenshez közel helyezkedik el. Más szóval, a személyekhez kötődő lakóhelyi ragaszkodás és a lakóhely szeretete nem áll távol egymástól, de nincs mellette a település infrastruktúra vagy munkaerőpiaci megítélése.

    A két megye lakosságának lakóhellyel kapcsolatos felfogása leginkább abban tér el, hogy Csongrád megyében a lakóhelyhez kötődés infrastrukturális szempontjainak megítélése a munkaerőpiaci (megélhetési) állásponthoz, a másik megyében a személyes kapcsolatokhoz van közel. A csongrádiakat jellemző racionalitás (az infrastruktúra és a munkahely, megélhetés közel azonos pozíciója) a Bács-Kiskun megyében élőkre már nem jellemző. A lakóhelyhez kötődésben a település különféle lehetőségeinek megítélése, valamint a személyes kapcsolatok és a szintén érzelmi dimenziójú elismerés értékelése ("lokálpatrióta") helyezkednek el egymáshoz közel, távol a munkahelyi-megélhetési szempontokat sűrítő kötődés-típustól. A "munkahely" típus a helyi vezetésre vonatkozó "elit" főkomponens közvetlen közelében található, amely pozíció arra utal, hogy a Bács-Kiskun megyeiek településének megélhetési, munkaerő-piaci megítélése nem független a helyi vezetői elitről alkotott véleményektől. A Csongrád megyeiek "logikus" lakóhely-viszonyulásának további bizonyítéka, hogy a település helyzetének befolyásolását a helyi társadalom aktorainak tulajdonító nézettípus a lokálpatrióta értékeket előtérbe helyező elismertség típussal és a személyes kapcsolatokkal, mint kötődés-tényezőkkel egymáshoz közel helyezkednek el. A másik sajátosság, hogy a település vezetőinek elismertsége típus igen közel esik a lakosság befolyásolásának megítéléséhez.

     

     

    FÜGGELÉK

     

    Mióta él a településen
    (oszlop-százalékban)

    1. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Születésétől

    38

    39

    38

    38

    Nem születésétől

    62

    61

    62

    62

     

    Felesége/férje, élettársa melyik megyében született? **
    (oszlop-százalékban)

    2. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Bács-Kiskun megye

    35

    81

    2

    6

    Békés megye

    29

    2

    85

    6

    Csongrád megye

    23

    2

    5

    73

    Más megye

    13

    15

    8

    15

     

    A minta nemek szerinti megoszlása
    (oszlop-százalékban )

    3. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Férfi

    47

    47

    48

    47

    53

    53

    52

    53

     

    A minta korcsoportok szerinti megoszlása
    (oszlop-százalékban )

    4. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    18-40 éves

    37

    38

    34

    40

    41-60 éves

    38

    38

    40

    37

    60 évesnél idősebb

    24

    24

    26

    23

     

    A minta családi állapot szerinti megoszlása
    (oszlop-százalékban )

    5. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Házas, élettárssal él

    59

    58

    61

    58

    Nőtlen, hajadon

    17

    16

    14

    21

    Özvegy, elvált

    24

    26

    25

    21

     

    A minta településtípusok szerinti megoszlása **
    ( oszlop-százalékban )

    6. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Megyeszékhely

    37

    35

    32

    46

    Egyéb város

    28

    31

    31

    21

    Község

    35

    34

    37

    34

     

    A minta iskolai végzettség szerinti megoszlása *
    (oszlop-százalékban )

    7. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Legfeljebb nyolc általánost végzett

    33

    31

    35

    33

    Szakmunkásképző

    25

    22

    29

    24

    Érettségi

    33

    34

    30

    34

    Diploma

    10

    13

    6

    9

     

    A minta foglalkozási aktivitás szerinti megoszlása*
    (oszlop-százalékban )

    8. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Aktív

    47

    48

    41

    50

    Inaktív

    54

    52

    59

    50

     

    A munkahely tulajdonosa *
    (oszlop-százalékban, a valamilyen munkahelyen dolgozók körében )

    9. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Állam

    40

    39

    40

    44

    Önkormányzat

    13

    16

    9

    13

    Magántulajdon

    47

    45

    51

    43

     

    Hány gyermeke van Önnek? *
    (oszlop-százalékban, azok körében, akiknek van gyermekük)

    10. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Egy gyermek

    25

    23

    31

    22

    Két gyermek

    39

    42

    36

    39

    Három, vagy több gyermek

    36

    35

    34

    40

     

    Véleménye szerint a gyerek(ek) tanulmányaik befejezése után… ("igen" válaszok oszlop-százalékos aránya, azok körében, akiknek még tanuló/hallgató gyermeke van)

    11. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    A szülők anyagi támogatására szorul*

    64

    59

    71

    66

    További szakmát tanul, szakot végez el*

    64

    57

    66

    71

    Szakmájában tud elhelyezkedni**

    42

    39

    40

    50

    Munkanélküli lehet**

    40

    40

    43

    40

    Tehetsége miatt európai munkavállaló lesz*

    36

    37

    33

    36

    A könnyebb megélhetés miatt a településen marad**

    31

    29

    28

    30

    Elköltözik más településre, de a Dél-Alföldön marad*

    29

    24

    35

    34

    Elköltözik a régióból*

    23

    19

    30

    22

     

    Szeretné-e Ön, ha gyermeke Bács-Kiskun, Békés vagy Csongrád megye valamelyik településén járna egyetemre, főiskolára? * ("igen" válaszok százalékos aránya, azok körében, akiknek még továbbtanulás előtti gyermeke van )

    12. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    74

    69

    74

    79

     

    Melyik vallásban, felekezetben keresztelték meg, vagy jegyezték be ? **
    (oszlop-százalékban)

    13. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Katolikus (római vagy görög)

    66

    81

    40

    71

    Református, kálvinista

    13

    13

    14

    14

    Evangélikus, lutheránus

    12

    1

    35

    4

    Egyéb felekezetben

    2

    3

    1

    1

    Nem keresztelték meg, nem jegyezték be

    7

    2

    10

    11

     

    A vallásosság klaszterek jellemzői
    (oszlop-százalékban)

    14. tábla

    Egyházhű csoport (327 fő)

    Vallásos csoport (522 fő)

    Ateista csoport (345 fő)

    Vallásos önbesorolás

    Vallásos, az egyház tanításait követi

    38

    5

    0

    Vallásos a maga módján

    60

    92

    0

    Nem tudja megmondani, hogy vallásos-e vagy nem

    1

    3

    1

    Nem vallásos

    1

    0

    93

    Más a meggyőződése, határozottan nem vallásos

    0

    0

    6

    Templomba, vallási összejövetelre járás

    Hetente

    30

    0

    0

    Havonta többször

    19

    0

    0

    Évente többször

    51

    0

    0

    Csak családi események, ünnepek alkalmával

    0

    71

    28

    Egyáltalán nem

    0

    29

    72

     

    Hallott-e már Ön a Dél-alföldi régióról? Hallott-e már Ön a kistérségekről?
    ("igen" válaszok aránya, százalékban)

    15. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Dél-alföldi régióról*

    61

    56

    61

    68

    Kistérségekről*

    41

    36

    45

    43

     

    Milyen megyék alkotják a Dél-alföldi régiót? **
    (említési arányok, százalékban a régióról már hallottak körében)

    16. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megyék

    68

    56

    72

    78

    Helytelen válasz

    9

    10

    14

    4

    Nem tudja, nincs válasz

    23

    34

    14

    18

     

    Milyen kistérségeket tud felsorolni? **
    (említési arányok, százalékban a kistérségekről már hallottak körében)

    17. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Egy jó válasz

    27

    25

    30

    27

    Két jó válasz

    14

    6

    22

    14

    Három vagy több jó válasz

    18

    16

    18

    18

    Nem tudja

    42

    54

    30

    42

     

    Jelenleg milyen mértékben köti Önt a régióhoz…
    (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben )

    18. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    A lakóhely fokozottabb szeretete**

    55

    45

    56

    60

    Szép környezet**

    54

    49

    49

    64

    Rokoni kapcsolatok**

    51

    42

    55

    56

    Egyéb (barátok, ismerősök, munkatársak, szomszédok) kapcsolatok**

    50

    42

    50

    57

    Jó közlekedési viszonyok**

    46

    41

    43

    54

    Település fejlettsége**

    46

    40

    43

    53

    Szellemi kötődés**

    46

    37

    43

    53

    Kedvező megélhetés*

    40

    38

    36

    44

    Megfelelő munkalehetőség, jó munkahely**

    38

    36

    32

    46

    Házasság*

    38

    33

    40

    43

    Gyerekek jövőjéről való gondoskodás**

    36

    36

    29

    42

    Egészségi állapot*

    36

    34

    31

    43

    Kedvező kulturális, szórakozási és szabadidős lehetőségek**

    35

    35

    26

    42

    Elköltözéshez szükséges pénz hiánya

    31

    30

    30

    34

    Kedvező telek- és ingatlanárak*

    27

    26

    23

    31

     

    Jelenleg milyen mértékben köti Önt a megyéhez
    (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben )

    19. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Rokoni kapcsolatok**

    60

    53

    63

    59

    A lakóhely fokozottabb szeretete**

    60

    55

    60

    63

    Egyéb (barátok, ismerősök, munkatársak, szomszédok) kapcsolatok**

    57

    51

    57

    62

    Szép környezet*

    57

    55

    50

    63

    Jó közlekedési viszonyok**

    50

    50

    44

    55

    Település fejlettsége**

    49

    44

    44

    56

    Szellemi kötődés*

    49

    43

    43

    57

    Kedvező megélhetés*

    42

    42

    38

    47

    Megfelelő munkalehetőség, jó munkahely**

    41

    43

    33

    51

    Házasság

    41

    37

    43

    42

    Gyerekek jövőjéről való gondoskodás*

    41

    40

    33

    47

    Egészségi állapot**

    40

    43

    31

    45

    Kedvező kulturális, szórakozási és szabadidős lehetőségek**

    39

    38

    27

    48

    Elköltözéshez szükséges pénz hiánya*

    35

    35

    31

    37

    Kedvező telek- és ingatlanárak*

    28

    28

    25

    32

     

    Jelenleg milyen mértékben köti Önt a kistérséghez
    (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben )

    20. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Egyéb (barátok, ismerősök, munkatársak, szomszédok) kapcsolatok**

    67

    60

    68

    69

    Rokoni kapcsolatok**

    65

    58

    71

    64

    A lakóhely fokozottabb szeretete*

    65

    61

    65

    68

    Szép környezet**

    58

    56

    52

    63

    Szellemi kötődés**

    50

    44

    46

    56

    Település fejlettsége**

    49

    47

    45

    54

    Jó közlekedési viszonyok*

    48

    49

    44

    51

    Kedvező megélhetés*

    44

    45

    41

    47

    Házasság

    44

    42

    47

    42

    Megfelelő munkalehetőség, jó munkahely**

    43

    44

    36

    51

    Gyerekek jövőjéről való gondoskodás

    42

    43

    38

    44

    Egészségi állapot**

    39

    43

    32

    44

    Kedvező kulturális, szórakozási és szabadidős lehetőségek**

    35

    36

    27

    41

    Elköltözéshez szükséges pénz hiánya

    35

    36

    32

    37

    Kedvező telek- és ingatlanárak*

    29

    28

    25

    32

     

    Jelenleg milyen mértékben köti Önt a településhez
    (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nem, 100: teljes mértékben )

    21. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Egyéb (barátok, ismerősök, munkatársak, szomszédok) kapcsolatok

    83

    83

    83

    84

    Rokoni kapcsolatok

    77

    77

    79

    76

    A lakóhely fokozottabb szeretete*

    77

    78

    73

    79

    Szép környezet**

    66

    71

    55

    71

    Házasság

    58

    62

    57

    58

    Szellemi kötődés**

    58

    62

    50

    64

    Település fejlettsége**

    57

    61

    47

    62

    Jó közlekedési viszonyok**

    54

    62

    45

    56

    Megfelelő munkalehetőség, jó munkahely**

    52

    55

    40

    61

    Kedvező megélhetés**

    52

    59

    46

    53

    Egészségi állapot**

    50

    56

    43

    52

    Gyerekek jövőjéről való gondoskodás*

    49

    53

    43

    53

    Elköltözéshez szükséges pénz hiánya

    40

    43

    34

    44

    Kedvező kulturális, szórakozási és szabadidős lehetőségek**

    38

    46

    25

    45

    Kedvező telek- és ingatlanárak*

    36

    36

    31

    39

     

    Ön szerint milyen mértékű az Ön településén a lakóhely fokozott szeretete, a lokálpatriótizmus?**
    (százfokozatú skála, 0: alacsony, 100: magas)

    22. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    65

    69

    59

    67

     

    Ha elköltözne, hova menne? **
    (oszlop-százalékban)

    23. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    A Dunántúl településeire

    34

    22

    49

    29

    Valamelyik dél-alföldi városba

    20

    16

    22

    25

    Valamelyik dél-alföldi megyeszékhelyre

    14

    21

    14

    7

    A fővárosba

    10

    7

    6

    17

    Külföldre

    10

    13

    3

    11

    Az Alföld más településére

    5

    5

    6

    4

    Valamelyik dél-alföldi faluba

    4

    7

    0

    6

    Nem tudja

    4

    10

    1

    1

     

    A megye helyzetének alakulásában mekkora szerepe van a …
    (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nincs, 100: nagyon nagy)

    24. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Megyei önkormányzatnak

    71

    71

    70

    72

    Polgármestereknek*

    70

    67

    73

    70

    Megyei önkormányzati képviselőtestületnek

    70

    70

    69

    71

    Megyei önkormányzati tisztviselőknek

    60

    58

    60

    60

    Parlamentnek**

    59

    58

    55

    63

    Megyei gazdálkodó szervezeteknek*

    59

    56

    62

    59

    Kormánynak**

    58

    57

    52

    63

    Regionális Fejlesztési Tanácsnak

    56

    55

    53

    59

    Megyei pártszervezeteknek*

    52

    49

    56

    52

    A megye polgárainak

    51

    48

    54

    51

    Megyei civil szervezeteknek*

    48

    44

    52

    47

    Egyházaknak

    41

    40

    40

    43

    A kérdezettnek

    22

    22

    21

    24

     

    A régió helyzetének alakulásában mekkora szerepe van a …
    (százfokozatú skála, 0: egyáltalán nincs, 100: nagyon nagy)

    25. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Regionális Fejlesztési Tanácsnak

    71

    71

    69

    73

    Polgármestereknek*

    66

    61

    67

    68

    Megyei önkormányzati képviselőtestületnek*

    66

    63

    64

    69

    Parlamentnek**

    65

    64

    59

    71

    Megyei önkormányzatnak

    65

    65

    63

    66

    Kormánynak**

    64

    65

    57

    70

    Regionális gazdálkodó szervezeteknek*

    59

    55

    62

    58

    Megyei önkormányzati tisztviselőknek

    57

    55

    58

    57

    Megyei pártszervezeteknek**

    51

    46

    56

    49

    A régió polgárainak*

    50

    45

    52

    50

    Megyei civil szervezeteknek**

    46

    41

    51

    45

    Egyházaknak

    40

    40

    39

    41

    A kérdezettnek

    20

    19

    18

    21

     

    Ha önnek kellene döntenie arról, hogy mire költsék a település pénzét, 100 forintból mennyit fordítana …
    (forintban)

    26. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Egészségügy

    24

    23

    28

    21

    Szociális helyzet javítása

    13

    12

    12

    14

    Foglalkoztatáspolitika, munkahelyek létesítése

    12

    12

    14

    11

    Alap-és középfokú oktatás

    11

    11

    10

    11

    Közbiztonság

    11

    10

    11

    11

    Infrastrukturális fejlesztések(gáz, víz, csatorna)

    6

    6

    5

    7

    Közlekedés (utak, hidak, autópálya) fejlesztése

    6

    6

    7

    5

    Felsőoktatás, tudományos élet

    5

    5

    4

    5

    Közművelődés, szórakozás

    5

    5

    5

    5

    Idegenforgalom

    3

    3

    2

    3

    Települési marketing, reklám

    2

    2

    1

    2

    Civil szervezetek

    2

    2

    1

    3

    Nemzetiségek támogatása

    1

    2

    1

    1

     

    Ha önnek kellene döntenie arról, hogy mire költsék a megye pénzét, 100 forintból mennyit fordítana …
    (forintban)

    27. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Egészségügy

    24

    23

    28

    21

    Szociális helyzet javítása

    12

    11

    12

    13

    Foglalkoztatáspolitika, munkahelyek létesítése

    12

    11

    13

    12

    Közbiztonság

    11

    10

    12

    10

    Alap-és középfokú oktatás

    10

    10

    9

    10

    Felsőoktatás, tudományos élet

    6

    7

    5

    6

    Közlekedés (utak, hidak, autópálya) fejlesztése

    6

    6

    7

    6

    Közművelődés, szórakozás

    5

    5

    4

    5

    Infrastrukturális fejlesztések(gáz, víz, csatorna)

    5

    5

    5

    6

    Idegenforgalom

    3

    4

    2

    4

    Megyei marketing, reklám

    2

    2

    1

    2

    Civil szervezetek

    2

    2

    1

    2

    Nemzetiségek támogatása

    1

    2

    1

    2

     

    Ha önnek kellene döntenie arról, hogy mire költsék a régió pénzét, 100 forintból mennyit fordítana …
    (forintban)

    28. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Egészségügy

    24

    22

    25

    24

    Alap-és középfokú oktatás

    9

    10

    8

    10

    Felsőoktatás, tudományos élet

    6

    6

    5

    6

    Szociális helyzet javítása

    11

    10

    11

    12

    Közművelődés, szórakozás

    4

    5

    4

    4

    Közbiztonság

    11

    10

    13

    9

    Foglalkoztatáspolitika, munkahelyek létesítése

    12

    11

    12

    12

    Infrastrukturális fejlesztések(gáz, víz, csatorna)

    5

    5

    5

    6

    Közlekedés (utak, hidak, autópálya) fejlesztése

    8

    6

    11

    6

    Nemzetiségek támogatása

    2

    2

    1

    2

    Idegenforgalom

    3

    4

    2

    4

    Régió marketing, reklám

    2

    3

    1

    3

    Civil szervezetek

    2

    2

    1

    2

     

    Megítélése szerint a régiót alkotó megyék közül melyik áll az első helyen a Dél-Alföldön?
    (oszlop-százalékban)

    29. tábla

    A települések infrastrukturális ellátottságában

    (pl. úthálózat, csatornázottság)**

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Bács-Kiskun megye

    31

    42

    26

    20

    Békés megye

    4

    2

    9

    3

    Csongrád megye

    40

    19

    40

    65

    A települések szociális ellátottságában, gondoskodásában**

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Bács-Kiskun megye

    20

    35

    12

    10

    Békés megye

    5

    2

    9

    5

    Csongrád megye

    43

    20

    50

    67

    A fejlesztési képességében és adottságokban, oktatásban**

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Bács-Kiskun megye

    18

    32

    6

    12

    Békés megye

    4

    2

    9

    2

    Csongrád megye

    55

    34

    61

    75

    A vállalkozások odacsábításában**

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Bács-Kiskun megye

    29

    44

    22

    18

    Békés megye

    3

    1

    8

    3

    Csongrád megye

    36

    16

    40

    58

     

    Honnan tájékozódik Ön a településen történtekről?
    (százfokozatú skála, 0: soha, 100: gyakran )

    30. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Családtagoktól

    68

    70

    69

    66

    Rokonoktól, szomszédoktól, munkatársaktól

    67

    68

    68

    67

    Megyei lap(ok)ból

    67

    66

    68

    67

    Helyi nyomtatott sajtóból**

    67

    65

    60

    74

    Országos médiából

    62

    59

    61

    61

    Helyi TV-ből, rádióból*

    59

    57

    53

    63

    Önkormányzati képviselőjétől*

    20

    20

    23

    17

    Polgármestertől (személyesen)

    17

    17

    19

    14

    Internet-en keresztül*

    5

    7

    4

    5

     

    Honnan tájékozódik Ön a kistérségben történtekről?
    (százfokozatú skála, 0: soha, 100: gyakran )

    31. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Megyei lap(ok)ból**

    64

    58

    67

    65

    Országos médiából**

    61

    55

    68

    59

    Helyi nyomtatott sajtóból**

    58

    53

    51

    65

    Családtagoktól*

    56

    53

    62

    52

    Rokonoktól, szomszédoktól, munkatársaktól*

    55

    52

    60

    53

    Helyi TV-ből, rádióból*

    52

    48

    47

    58

    Önkormányzati képviselőjétől*

    14

    14

    19

    10

    Polgármester(ek)től (személyesen)

    11

    13

    14

    8

    Internet-en keresztül

    5

    6

    3

    5

     

    Honnan tájékozódik Ön a megyében történtekről?
    (százfokozatú skála, 0: soha, 100: gyakran )

    32. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Országos médiából

    69

    67

    71

    68

    Megyei lap(ok)ból

    68

    66

    69

    68

    Helyi nyomtatott sajtóból

    55

    53

    52

    58

    Helyi TV-ből, rádióból

    52

    48

    49

    56

    Családtagoktól**

    51

    49

    59

    47

    Rokonoktól, szomszédoktól, munkatársaktól**

    50

    48

    57

    47

    Önkormányzati képviselőjétől*

    12

    14

    15

    8

    Polgármester(ek)től (személyesen)

    10

    11

    12

    7

    Internet-en keresztül

    5

    7

    4

    6

     

    Honnan tájékozódik Ön a régióban történtekről?
    (százfokozatú skála, 0: soha, 100: gyakran )

    33. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Országos médiából*

    66

    62

    69

    67

    Megyei lap(ok)ból**

    60

    53

    62

    62

    Helyi nyomtatott sajtóból*

    46

    42

    41

    52

    Helyi TV-ből, rádióból*

    46

    41

    43

    50

    Családtagoktól**

    43

    36

    49

    41

    Rokonoktól, szomszédoktól, munkatársaktól*

    43

    37

    48

    41

    Önkormányzati képviselőjétől*

    10

    12

    12

    7

    Polgármester(ek)től (személyesen)

    8

    10

    10

    6

    Internet-en keresztül

    6

    7

    5

    6

     

    Milyen gyakran szokott Ön internetezni ?
    (oszlop-százalékban, a valamilyen gyakorisággal internetezők aránya)

    34. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Munkahelyen*

    9

    10

    5

    11

    Egyéb helyen*

    7

    9

    3

    7

    Otthon

    5

    5

    2

    5

     

    Mire használja Ön az Internet lehetőségeit?
    (említési arányok oszlop-százalékban, a valamilyen gyakorisággal internetezők körébe
    n)

    35. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Munkával kapcsolatos információk

    78

    77

    70

    82

    Hírforrás

    64

    59

    64

    71

    E-mail levelezés

    63

    55

    74

    69

    Szórakozás, "szörfözés"*

    56

    53

    32

    71

    Hétköznapi információk

    54

    51

    50

    59

    Vásárlás

    7

    10

    0

    8

     

    Látott már olyan Internet oldalakat, amelyen híreket, információkat olvashatott…
    (említési arányok oszlop-százalékban, a valamilyen gyakorisággal internetezők körében)

    36. tábla

    Régió

    Bács-Kiskun

    Békés

    Csongrád

    Megyéről*

    50

    42

    44

    65

    Településről

    48

    45

    37

    57

    Dél-Alföldről*

    41

    30

    36

    57

    [1] Az egyes alminták elemszáma és a mintában szereplő települések: Bács-Kiskun megye (470 fő) Baja, Csatalja, Nemesnádudvar, Kecskemét, Orgovány, Ágasegyháza, Kiskunfélegyháza, Bugac, Pálmonostora, Gátér, Kiskunmajsa, Szank, Csólyospálos, Kömpöc. Csongrád megye (380 fő) Hódmezővásárhely, Székkutas, Mártély, Kistelek, Balástya, Csengele, Szeged, Szatymaz, Forráskút, Szentes, Nagymágocs, Derekegyháza, Eperjes. Békés megye (350 fő) Békéscsaba, Mezőberény, Szabadkígyós, Telekgerendás, Csárdaszállás, Orosháza, Csanádapáca, Pusztaföldvár, Kardoskút, Szarvas, Csabacsűd, Örménykút.

    [2] A lineáris regresszió elvégzésének feltétele miatt az eredeti szocio-kulturális változókból képzett független változókat - az életkor kivételével - a következő dichotóm formára alakítottuk: Nem (1: férfi, 0: nő), Életkor (születési év), Településtípus (1: város, 0: község), iskolai végzettség-1 (1: legfeljebb szakmunkás, 0: egyéb) , iskolai végzettség-2 (1: érettségi, 0: egyéb), iskolai végzettség-3 (1: diploma, 0: egyéb), családi állapot-1 (1: házas, 0: egyéb), családi állapot-2 (1: nőtlen, hajadon , 0: egyéb), foglalkozási aktivitás (1: aktív, 0: egyéb), lakóhelyén mióta él (1: születésétől, 0: egyéb), vallásosság-1(1: egyházhű csoport, 0: egyéb), vallásosság-2 (1: ateista csoport, 0: egyéb), felekezet-1 ( 1: katolikus, 0: egyéb), felekezet-2 (1: református, 0: egyéb), felekezet-3 (1: evangélikus, 0: egyéb).

    [3] Néhány példa a hosszan sorolható irodalomból: Erős Ferenc (szerk.). 1996. Azonosság és különbözőség. Budapest, Scientia Humana. Csepeli György. 1982. Nemzeti identitás és attitűd Magyarországon a 70-es években. Polgár T. (szerk.). Politikatudományi tanulmányok. Bp., Kossuth. Csepeli György. 1992. Nemzet által homályosan. Bp., Századvég .Lázár Guy. 1996. A felnőtt lakosság nemzeti identitása a kisebbségekhez való viszony tükrében. In: Többség-kisebbség. Tanulmányok a nemzeti tudat témaköréből. Budapest, Osiris Kiadó-MTA-ELTE Kommunikációelméleti Kutatócsoport. Szabó Ildikó-Murányi István.1993. Nemzet és magyarság. Regio. 1. Szabó Ildikó.-Örkény Antal. 1998. Tizenévesek állampolgári kultúrája. Minoritás Alapítvány, Bp.

    [4] Az identitás pszichológiai és szociálpszichológiai értelmezésének kiindulópontja a személyes és a társadalmi identitás fogalmának elkülönítése. A szocializálódó egyén és a társadalom közötti pszichikus kapcsolat az én (én-rendszer)-hez kapcsolódó személyes (perszonális) identitás és a társadalmi identitás segítségével, illetve ezek kialakulásával írható le. A személyes azonosság tudata egyrészt a létezés folyamatosságának és azonosságának a szubjektív megélését (azonos vagyok önmagammal) , másrészt valamely külsővel (eszme, nem, generáció, etnikum vagy nemzet) való azonosságot jelenti. A társadalmi azonosságtudat “az én-nek nevezett hipotetikus konstrukció sajátos alrendszere, aspektusa”, mivel a társadalom kategoriális viszonyainak szelektív interiorizációja az önmeghatározás és a személyes folytonosság képzetének alapja és társadalmi kerete. Az önmeghatározó kategóriák elfogadásának folyamata, azaz a társadalmi identitás kialakulása a folyamatosan táguló környezettel (kiscsoportok és közösségek) való azonosulást jelenti. Ezt az azonosulási folyamatot egyszerre jellemzi az időközben megszűnő vagy új csoporttagságot jelentő változatosság és az egyéni pszichikum fejlődését befolyásoló társadalmi hatások kettőssége. (Lásd részletesen: Pataki Ferenc.1982. Az én és a társadalmi azonosságtudat. Kossuth, Budapest)

    [5] "… az identitást egyszerűen mint vonatkoztatási rendszert kezelem, amely társadalmi tárgyakra, csoportjelenségekre és társadalmi térre kiterjedő személyiség-szférát jelent számomra, egyben az "én" és "ők" illetve "mi" és "mások" konfliktusainak redukált, átélt és társadalomtörténetileg örökített mintáját" In.: A. Gergely András.1996. Identitás és etnoregionalitás , MTA PTI, Etnoregionális Kutatóközpont, Budapest.

    [6] Lásd részletesen: Hankiss Elemér. 1983. Közösségek válsága és hiánya. In: Társadalmi csapdák- Diagnózisok. Magvető, Bp.

    [7] Lásd részletesen: Dessewffy Tibor.1996. A kedélyes labirintus. Multikulturalizmus és posztkommunizmus. Kritika, 12.

    [8] A patriotizmus (latin) eredeti jelentése hazaszeretet. A lokálpatriótizmus általános értelmezése: 1. Helyi érdekű hazafiság; szűkebb vidék (pl. lakóhely, stb.) túlbecsülése, túlhajtott szeretete, 2. A kisebb jelentőségű helyi érdekeknek az országos ügyek elé helyezése. (In: Bakos Ferenc: Idegen szavak és kifejezések szótára. Akadémia Kiadó, Budapest, 1986).

    [9] A megyei alminták százalékos megoszlása: Bács-Kiskun megye: "szűk lokálpatrióta" 62 százalék, "tág lokálpatrióta" 38 százalék; : Békés megye: "szűk lokálpatrióta" 58 százalék, "tág lokálpatrióta" 42 százalék; : Csongrád megye: "szűk lokálpatrióta" 54 százalék, "tág lokálpatrióta" 46 százalék.

    [10] Szociális helyzetkép vizsgálat Törökszentmiklós zömében ciágnyok által lakott részében, Szolnok, 1996; A Széchenyi-lakótelep szociológiai vizsgálata, Szolnok, 1998. július-augusztus; Kisújszállás: város a 4-es főút mentén, Közvélemény-kutatás várospolitikáról, oktatási-nevelési intézményekről, kulturális-kommunikációs szokásokról, 1999. július; Egy város három része, Azonosság és különbözőség a szolnoki Déli Ipartelep, a Kertváros és Szandaszőlős társadalmában, 1999. július-szeptember

    [11] Az MDS elemzések jellemzői: 1. Teljes minta: Stress: 0.241, RSQ: 0.566; Bács-Kiskun megyei alminta: Stress: 0.236, RSQ: 0.641; Bács-Kiskun megyei alminta: Stress: 0.202, RSQ: 0.783; Bács-Kiskun megyei alminta: Stress: 0.213, RSQ: 0.728.